Українці в Азербайджані

За даними перепису населення Азербайджану 2009 року, загальна чисельність етнічних українців в АР нараховувала 21,5 тисяч чоловік. Однак, за даними представників української громади в АР, кількість зареєстрованих членів на сьогоднішній день становить не більше 520 чоловік.

У Азербайджані фактично діють дві організації азербайджанських українців - "Українська громада в Азербайджані ім.Т.Г.Шевченка" (УГ; була створена 1 листопада 1997р. і зареєстрована Мінюстом АР у грудні 1997р.) і "Український конгрес Азербайджану" (УКА), про ініціативу створення якого було оголошено у лютому 2012р. керівниками 5 районних відділень УГ, які заявили про свій вихід з Української громади ім.Т.Шевченко та провели Установчі збори 11 лютого 2012р. Документи на реєстрацію новоствореної організації українців в Азербайджані - УКА, були подані в Міністерство юстиції АР 12 квітня 2012 року. 29 травня 2012р. УКА був зареєстрований Мінюстом АР.

УГ 31.03.2012 р. була проведена звітно-виборча конференція, за результатами якої, як стверджують представники цієї організації, О.Ф.Зарічного переобрано на новий строк. Окрім цього, у ході заходу до Статуту цієї організації були внесені зміни та доповнення. Згідно Законодавства Азербайджанської Республіки, Статут УГ, після внесених до нього змін, повинен бути затвердженим Міністерством юстиції АР.

23 лютого 2013р. у м.Баку відбувся перший з'їзд Українського конгресу Азербайджану, в роботі якого взяли участь 110 делегатів-членів УКА.

Делегати з'їзду заслухали звітну доповідь виконуючого обов'язки Голови УКА І.І.Яковенка щодо результатів діяльності організації під його керівництвом з моменту проведення Установчих зборів (13 лютого 2012 року), та ухвалили визнати її за звітний період задовільною. З'їздом було обрано склад керівного постійнодіючого органу УКА - Правління Конгресу, а також Ревізійну комісію, створені групи по роботі з молоддю і ветеранами. Також було визначено завдання та пріоритети діяльності УКА серед яких дотримання Статуту організації та Законодавства АР, робота з підтримки та підвищення іміджу організації, залучення нових членів, розвиток молодіжного напрямку та ін.

У рамках з'їзду відбулось засідання Правління УКА, під час якого його Головою був обраний І.І.Яковенко. Правлінням було також обрано Першого заступника та двох Заступників Голови Правління та визначено напрямки їх відповідальності.