Українці у Киргизстані

Українська діаспора а Киргизстані – друга за чисельністю серед країн Центральної (Середньої) Азії  - колишніх республік СРСР. У 1989 р. тут проживало 108,3 тис., а в 1997 р. 71, 2 тис. українців. В основному це місто Бішкек (34,3 тис.), Ошська (18,4 тис.) та Іссик – Кульська (7,7 тис.) області. тільки 34,1% українців вважали українську мову своєю рідною і ще 5,9% вільно нею володіли.

Українці починають оселятися на території Киргизстану в другій половині ХІХ ст. одночасно з росіянами, відразу ж після прийняття киргизами підданства Росії в кінці 1860-х рр. Масове переселення українських селян до Киргизстану починається в другій половині 1890-х рр. Певний час до цього регіону спрямовується основний потік аграрних переселенців із Росії та України. У 1897 р. на території Киргизстану вже нараховувалося 18,6 тис. українців. Перепис 1926 р. зафіксував у Киргизстані 64,1 тис. українців, які становили 6,5% всього населення тодішньої Киргизької АРСР, а в районах їх проживання – 29% населення. Українці, як і росіяни, зосереджувалися переважно в містах – Бішкеку, Токмаку, Караколі, а також у долині річки Чу та Іссик – Кульській улоговині.

Тут проживало понад 4/5 всього російського й українського населення. Воно становило 65,2% міського населення північних районів (основну масу городян на півдні Киргизстану становили узбеки). Фактор індустріалізації збільшив частку українців – у 1939 – 137.3 тис. (9,4% населення). За браком будь – яких умов для національно – культурного розвитку етнічна ідентичність українців втрачалася. Внаслідок цього частка осіб, які вважають українську мову своєю рідною, неухильно скорочувалась: якщо в 1926 р. вона становила 97,1%, то у 1959 – вже 49,2%, у 1989 – 34,1%.

Протягом 1989 – 1997 рр. із Киргизстану емігрувало майже півмільйона осіб, переважно слов’янських національностей, а також німців і євреїв. Незважаючи на втрату поважною частиною українців Киргизстану своїх етнічних особливостей, існує зацікавленість у відродженні української етнічної культури й мови. 52,4% українців висловили бажання, щоб їхні діти вільно володіли українською мовою, 38.2% хотіли б, щоб у їхньому населеному пункті був український дитячий садок, 41,2% схвалюють включення до шкільної програми уроків української мови, літератури, історії, народознавства. Крім того, майже половина опитаних (48,8%) висловили бажання, щоб їхні діти отримали вищу освіту в Україні. Українські організації в Киргизстані: Український культурний центр „Берегиня”.

Концептуальні підходи з поглиблення співробітництва між Україною і Киргизькою Республікою у сфері культури формуються з урахуванням давніх традицій культурного взаємообміну, що існують між двома країнами, та наявністю в Киргизстані чисельної української діаспори – 22,9 тисяч осіб.
На першому національному каналі виходить щотижнева радіопередача Українського товариства Киргизької Республіки (УТК) «Берегиня». Український народний ансамбль «Барвінок», а також творчі колективи української діаспори у Киргизстані, зокрема, «Зачарівна пісня» (с.Петропавлівка Джайильського р-ну), «Червона калина» (с.Полтавка Джайильського р-ну) здійснюють концертну діяльність.

Розвиваються осередки українознавства у киргизьких вищих навчальних закладах та українського шкільництва у Киргизстані, зокрема: — Центр україністики Киргизько-Російського Слов'янського університету (КРСУ), де з 2001 року запроваджено вивчення української мови як другої іноземної з включенням відповідного запису до диплому, проводяться заходи з популяризації української культури; — Центр вивчення української мови і культури на базі Бішкекського гуманітарного університету (БГУ), яким отримано ліцензію на проведення курсів української мови. У центрі проводяться заходи з української тематики. При цьому варто зазначити, що з 30 жовтня 2012 р. у Бішкекському гуманітарному університеті пройшов тиждень української мови, присвячений 10-ій річниці створення Центра із вивчення української мови та культури на базі БГУ. Із цієї нагоди студенти та викладачі підготували цікаву концертну програму.

Плідно розвивається навчальна робота у середній школі №48 м.Бішкек, в якій уже 11 років функціонують українські класи, та недільна школа у селі Петрівка Чуйської області. На відкритих уроках учні українських класів демонструють своє вміння декламувати вірші та виконувати пісні українською мовою.

Щороку дитячі колективи Киргизстану беруть участь у міжнародному фестивалі «Змінимо світ на краще!» у Міжнародному дитячому Центрі «Артек». Перебування киргизстанських дітей у МДЦ «Артек» є безкоштовним.

Проводиться активна робота з Українським Товариством Киргизької Республіки (УТК) «Берегиня». Регулярно відбуваються зустрічі з активом цієї громадської організації. Дипломати Посольства беруть участь у підготовці щотижневих радіопередач українською мовою. Проводяться спільні заходи, присвячені видатним і пам’ятним датам.

Посольство взяло активну участь у розробці змістової частини «Практикуму з вивчення української мови», підготовленого Бішкекським гуманітарним університетом. За сприяння спонсорів видано 300 примірників підручника. Це перший підручник, виданий у Киргизстані для тих, хто вивчає українську мову.

Визначною подією в культурному житті Киргизстану стала реалізація у вересні 2010 року спільного українсько-киргизько-американського проекту «Скіфське каміння».

У проекті взяли участь Герой України, Народна артистка України Ніна Матвієнко; відомий у Сполучених Штатах бандурист українського походження Юліан Кутастий; актори американського і киргизького театрів.

16 грудня 2010 р. у Бішкеку відбувся фінал Міжнародного конкурсу дитячого малюнку «Цей Славний День Перемоги». Організатори конкурсу відзначили, що найбільше дитячих робіт надійшло саме з України.

Важливим напрямком співробітництва між Україною і Киргизстаном у галузі культури є гастрольна діяльність. Так, у 2009 – 2011 роках у Великому залі Киргизької Національної філармонії проходили концерти Державного київського хору «Таємниця Різдва».

9 березня 2011 р. у середній школі-гімназії села Петрівка Московського району Чуйської області (столичної), в якій вивчається українська культура, за сприяння Посольства України було проведено урочистості з нагоди 197-ої річниці з Дня народження Т.Г.Шевченка.

На захід Посольством України були запрошені керівник місцевої районної адміністрації, керівники центрів україністики трьох провідних киргизьких університетів, представники української діаспори, Асоціації випускників українських ВНЗ, бізнесових кіл країни перебування, артисти Національного театру опери та балету Киргизстану, журналісти популярних киргизьких видань. На концерті, організованому в актовій залі школи, артисти Національного театру опери та балету виконали покладені на музику твори Кобзаря, перлини української музичної класики. Колектив народних інструментів та хор музичної й середньої шкіл села Петрівка на високому професійному рівні виконали українські та киргизькі пісні.

25 березня 2011 р. в актовому залі Киргизького національного університету ім.Ж.Баласагина Факультетом слов’янської філології, на базі якого діє Центр україністики, за підтримки Посольства України було проведено студентський театральний фестиваль, присвячений 120-річчю від Дня народження видатного письменника М.О.Булгакова.

У квітні 2011 р. Посол В.В.Соловей провів лекцію для студентів КРСУ на тему «Україна-Киргизстан: стан і перспективи співробітництва» для студентів факультетуту міжнародних відносин та інших, що вивчають українську мову. Зазначений захід був високо оцінений як студентами, так і керівництвом ВНЗу. Професорсько-викладацький склад запропонував Послу України, як Почесному доктору КРСУ, читати подібні лекції і надалі.
Заслуговує на увагу ініціатива керівника Торгового дому «Україна» (м.Бішкек) І.М.Степаненка щодо виділення солодощів та іншої сувенірної продукції для передачі від імені Посольства України вихованцям дитячого ребілітаційного центру «Надія» для дітей с вадами здоров’я (ДЦП, синдром Дауна, епілепсія та ін.), інтернату для людей похилого віку, учням підшефної школи-гімназії № 48.

30-31 липня 2011 р. у великому виставковому залі Союзу художників Киргизстану за інформаційної підтримки Посольства відбулись гастролі Яра Артс Груп експериментального театру Ля МаМа (м.Нью-Йорк) під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України Вірляни Ткача. Киргизькими глядачами була з великою зацікавленістю сприйнята вистава «Сон в літню ніч», поставлена за поемою «Сон» сучасного українського драматурга Олега Лешеха.

На початку вересня ц.р. за підтримки Міждержавного фонду гуманітарного співробітництва СНД у Киргизстані пройшов міжнародний пленер молодих художників з держав-учасниць СНД «Іссик-Куль: блакитна брама Киргизстану». Україну на цьому заході представили два молоді талановиті художники – Олександр Жулінський та Андрій Яковенко.

Яскравою подією у культурному житті киргизької столиці стало відкриття 8 вересня 2011 р. у Національному музеї образотворчого мистецтва ім.Г.Айтієва виставки сучасного українського мистецтва, присвяченої до 20-ї річниці Незалежності України «Інсектоїди і рептилоїди – пошук гармонії».

У контексті пропагування футбольного чемпіонату Євро-2012 Посольство багатократно експонувало фотовиставку, спільно із дипустановою Республіки Польща та Асамблеєю народу Киргизстану було проведено турнір із міні-футболу, присвячений Євро-2012 на головному спортивному майданчику КР -  у палаці спорту ім. Кожомкула.  У цьому заході взяли участь 12 національних команд народів, що проживають у Киргизстані. Українська команда «Берегиня» зайняла почесне третє місце. Окремо, було організовано окрему фотовиставку перед будівлею Посольства.

27 червня 2012 р. у Будинку-музеї киргизького художника С.Чуйкова було проведено урочисте відкриття фотовиставки «Україна сьогодні», присвяченої до Дня Конституції та до 20-ї річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та КР. На цьому заході солісти Киргизького національного театру опери та балету виконали відомі українські пісні. Згадана виставка була відкритою для відвідувачів протягом місяця.

Окремо варто виділити візит до Киргизстану делегації Української Всесвітньої Координаційної Ради на чолі з М.Я.Ратушним (16-18 березня 2013 р.). Під час перебування делегація відвідала чисельні місця, пов’язані із українством Киргизстану. Зокрема, села Петропавлівка, Петрівка, Біловодське. 17 березня ц.р. місті Кара-Балта відбувся великий святковий концерт присвячений до 20-ти річчя Українського Товариства КР «Берегиня», у якому виступили українські та киргизькі самодіяльні колективи міст Бішкека і Кара-Балти, Джаїльського, Московського, Іссик-Атинського районів Чуйської області.

Посол України В.В.Соловей, М.Я.Ратушний та керівництво Джаїлського району Чуйської області відзначили величезний внесок українців у процесі державотворення нинішнього Киргизстану. Керівництвом Джаїльського району окремо було відзначено, що чотирьохтисячна українська діаспора, яка проживає у цьому районі є гордістю та взірцем і для інших етносів та народів Киргизстану.

Вже в шостий раз, продовжуючи добру традицію, у будівлі Посольство було проведено урочисте відкриття персональної виставки киргизьких художників. Зокрема, 6 лютого 2013 року відкрито виставку робіт народного художника  Догдурбека Нургазієва та відомої у Киргизстані художниці Алмагуль Болокової.