Українці у
Великобританії

Окремі українці здавна відвідували Великобри¬танію і зупинялися там на тривалий час. Так, на початку 17 ст. в Кембриджському і Оксфордському університетах студіював діяч доби Хмельниччини Юрій Немирич. У 18-19 ст. серед громадян Російської імперії, що перебували у Великобританії з різних причин (дипломатична служба, релігійні потреби, навчання, море¬плавство, мандрівки), було чимало українців.

У 1765–1780 та 1784 роках настоятелем російської православної церкви в Лондоні був українець з Харківщини, вихованець Київської духовної академії А. Самборський (1735–1815); у 1860–1861 роках у Лондоні пра¬цював складачем у «Вільній російській друкарні» український громадський діяч і журналіст Агапій Гончаренко. 1893 року в Манчестері осіло 150 робітників із Золочівського повіту, які працюва¬ли переважно кравцями; 1929 року вони заснували Український клуб.

До 1940 українців у Великобританії було мало: крім згаданих, окремі політичні еміг¬ранти та студенти. 1940 року, після захоплення Франції гітлерівською Німеччиною, до Великобрита¬нії прибула група українців, що служила там у польських частинах. 1946–1948 приїхали з Італії українські вояки польського корпусу генерала Андерса (близько 6 тис.), а з британської зони Західної Німеччини і Ав¬стрії — українці з таборів переміщених осіб, завербовані на роботу спецкомісіями, та поло¬нені з дивізії «СС-Галичина» (близько 20 тис.). Біль¬шість прибулих — молоді чоловіки з низьким освітнім рівнем (із середньою освітою — бл. 2 %, з вищою — 0,5 %), жінки становили лише 10 %. Згодом понад 2 тис. українських жінок прибуло з Поль¬щі та Югославії.

Еміграція українців з Вели¬кобританії, що почалася наприкінці 50-х pp., триває: дотепер виїхало 8—10 тис. чоловік. За даними 1994, у Великобританії налічується до 30 тис. українців, з них 2/3 галичан за похо¬дженням. Приблизно 30 % живе в Ланкаширі (переважно в Манчестері), 26 % — у Йоркши¬рі, 26 % — у Ноттінгемі, Ковентрі, Лестері та ін. містах Центр. Англії (Мідленд), 12 % — у Лон¬доні та на Півдні Англії, 4 % — в Шотландії (переважно в Единбурзі), 2 % — в Уельсі (пе¬редусім в Кардіфі та Свансі). Чимало укр. чо¬ловіків за браком укр. жіноцтва одружилися з німкенями, італійками, ірландками, валлій¬ками. Близько 40 % чоловіків першого поколін¬ня імміграції залишилися неодруженими

Офіційна статистика щодо кількості та соціального складу етнічних українців у Великобританії відсутня. На думку керівників українських громадських організацій чисельність української громади сьогодні становить близько 30 тисяч осіб. В основному, це представники першого та другого покоління повоєнної еміграції.

За останні кілька років українська громада Великобританії збільшилась за рахунок трудових мігрантів, значна кількість яких перебуває у Великобританії нелегально.

Назвати загальну чисельність громадян України, які перебувають у Великобританії неможливо з огляду на відсутність відповідної статистики та методології її визначення, а також відсутності реєстрації при виїзді громадян за межі країни.

Громадяни України, які отримали дозвіл на працевлаштування у Великобританії, користуються такими ж правами щодо захисту своїх інтересів, як і громадяни країни перебування.

На території Великобританії зафіксовано майже 70 місць компактного проживання українців. Найчисельніші громади в Лондоні, Манчестері, Бредфорді та Ноттінгемі.

Союз українців у Великій Британії (СУБ) є найчисельнішою українською громадською організацією у Великобританії. Організація нараховує близько 1700 членів. До складу СУБу входять 42 відділи та 16 осередків.

Всього у власності організації знаходиться 35 будинків по всій території Великобританії, в яких розташовані українські клуби, школи українознавства і т. д. Головна управа СУБу розташована в Лондоні. У цьому ж приміщенні знаходиться бібліотека і архів ім. Тараса Шевченка та книгарня. Також власністю СУБу є будинок для осіб похилого віку «Інвалідська оселя» у Чіддінгфолді, в якому сьогодні проживає близько 30 літніх людей.

Із СУБом співпрацюють Об‘єднання Бувших Вояків Українців у Великій Британії (ОБВУ) та Організація Українських Жінок (ОУЖ), під опікою якої знаходиться музей народного мистецтва у Манчестері.

В Сполученому Королівстві діє Об'єднання українців у Великій Британії, що нараховує 350 членів. Після здобуття Україною незалежності, Об'єднання подарувало Українській державі будинок в Единбурзі, де сьогодні розташоване Генеральне консульство України. Організація також надала для довготермінового користування будинок, в якому сьогодні функціонує консульський відділ Посольства України в Лондоні.

Активну участь в суспільному житті української громади Великобританії беруть молодіжні організації Спілка Української Молоді(СУМ) та Пласт.
До наймолодших українських громадських організацій, навколо яких в основному об'єднуються українці четвертої хвилі міграції, можна віднести Українсько-Британський Сіті Клуб. Ця організація нараховує близько 500 членів, серед яких — фізичні особи, компанії, представництва, банки, корпорації, які співпрацюють з Україною.

Протягом останнього року досить активною була діяльність Британсько-Українського Товариства, навколо якого гуртуються бізнесмени, наукові та культурні діячі Великобританії, відомі політики, що зацікавлені у тісній співпраці з Україною.

Представники Посольства постійно беруть участь у заходах, організованих українською громадою, регулярно зустрічаються з представниками діаспори, організовують спільні заходи з українськими громадськими організаціями Великобританії.

У Великобританії виходить україномовна газета «Українська думка», яка є друкованим органом СУБу (тираж 7.5 тисяч екземплярів).
Британська телерадіомовна корпорація Бі-Бі-Сі, у складі якої є українська редакція, з 1992 по 2011 рік проводила у постійному щоденному режимі радіомовлення українською мовою.

Власні україномовні телевізійні програми у телепросторі Великобританії відсутні. Багато українців використовує сучасні засоби супутникового зв'язку, які надають можливість переглядати програми українських телеканалів.

У Британській бібліотеці є відділ україністики, який постійно поповнюється за рахунок бюджетних коштів новими надходженнями. Українська книга у Великобританії доступна широкому колу читачів.

Завдяки сприянню української громади на території Великобританії було встановлено пам'ятники Володимиру Великому в Лондоні та полеглим Героям України на оселі «Тарасівка» біля Дербі, монумент жертвам Голодомору у Лондоні, пам'ятні дошки біля міських ратуш Болтону та Рочдейлу і т. д.

Приблизно 70% українців у Великобританії греко-католицького віросповідання, Близько 10% відвідують Українську православну церкву. Як усі громадяни у Великобританії, українці мають право на вільне віросповідання.

Крім україномовних газет, у Великобританії в Українській видавничій спілці друкуються українські книги. У Лондоні функціонує українська книгарня, де можна придбати сучасні книги та періодику, що видається у Великобританії та Україні.

Молодіжним організаціям СУМ і Пласт у Великобританії створені усі умови для збереження та розвитку національних традицій, задоволення мовних та культурних потреб. Члени Пласту проводять літні табори на оселі «Верховина», що у Північному Уельсі.

«Сумівці» щорічно проводять літні збори в таборі «Тарасівка», біля Дербі. Ця оселя є улюбленим місцем дозвілля та відпочинку не лише молоді. Щороку в день святої Трійці на оселю з'їжджаються українці з усієї Великобританії, щоб відзначити Свято Героїв. Дійство супроводжується міжконфесійною літургією та концертами.

Саме на «Тарасівці» щороку у другу суботу липня відбувається найбільший у Великобританії український фестиваль та ярмарок. Покуштувати українські традиційні страви, послухати народну музику, полюбуватись витонченістю української вишиванки та майстерністю українських танцюристів, приїжджають не тільки українці. Фестиваль завоював чималу популярність серед британців та представників багатьох національних меншин, що проживають у Британії.

Про збереження культурної самобутності та традицій свідчить діяльність у Великобританії українських національних творчих колективів: «Мрія» (Бредфорд), «Дніпро» (Ноттінгем), «Булава» (Ковентрі), танцювальних гуртів «Метелик» (Редінг), «Орлик» (Манчестер).

У Великобританії діють 14 суботніх шкіл українознавства, де працюють 70 вчителів і навчається понад 400 учнів. У школах діти вивчають українську мову, історію, географію та культуру. Більшість шкіл працюють при відділах СУБ. Викладацький склад шкіл об'єднаний у Спілку Українських Вчителів і Виховників.

У 2007 році відкрито кафедру україністики (очолює професор Рорі Фінін) у Кембриджському університеті, на постійній основі якої відкривається програма "Українських студій". За короткий час кафедра стала не лише найбільшим осередком вивчення української мови, але й культурно-інформаційним центром, на базі якого проводяться семінари, лекції, виставки на українську тематику.

Школа Слов'янських та Східноєвропейських Наук та Університет св. Андрія пропонують мовні курси для вивчення української мови та історії України.

На базі Українського Інституту у Лондоні діє Міжнародна Українська Школа. Українська діаспора надає безпосередню підтримку діяльності цього закладу.