Культура Старчево-Криш

Кухонний горщик культури Криш
Це північна периферія найдавнішої в Європі ранньоземлеробської неолітичної етнокультурної спільноти Караново-Старчево-Кереш-Криш, що відноситься до її пізніх етапів. Поселення зосереджені в південних передгір'ях Карпат безпосередньо на стику з рівниною. Вони розташовувалися на берегах струмків та боліт, займаючи площу від 1—3 до 10 га. Найповніше досліджені поселення Заставне та Рівне, де було виявлено низку житлових комплексів.
Антропоморфна пластика культур Криш та мальованої кераміки
Керамічний посуд поділяється на три групи: кухонний, столовий та "святковий". Кухонний посуд – це горщики, миски та сковорідки. Столовий посуд з ретельно загладженою та залощеною поверхнею чорного, коричневого та сірого кольору. За формою виділяються горщики зі сферичним, яйцеподібним та конічним туловом. Багато конічних та біконічних мисок, трапляються корчаги. Серед орнаментальних мотивів зустрічаються пальцеві защипи та вдавлення, насічки, "колосковий орнамент", які часто доповнюються різноманітними наліпками та валиками. 
"Святковий" посуд ретельно вироблений, тонкостінний, з ангобованою поверхнею червоного, рожевого та світло-коричневого кольорів. Форми цього посуду — різноманітні чаші, в тому числі на кільцевих піддонах, сферичні посудини та миски. Ця група кераміки розписана чорною фарбою у вигляді трикутників та спіралей. 
З глини виготовляли також грузила та прясла. Дуже цікава колекція глиняних жіночих фігурок.
Ножі, різці, скребачки, наконечники стріл та дротиків, свердла та інші знаряддя виготовляли переважно з обсидіану. Мешканці Закарпаття полювали на оленів та кабанів. У якості домашніх тварин вони використовували велику рогату худобу, кіз, овець і свиней.