Територія Північного
Причорноморя та Таврії в період Енеоліту

Олександрівський курганПівнічне Причорномор'я

Аккембецький курган із 6 похованнями усатівської культури (датування: 2759±101 рр. до н.е.), одне з яких було центральним, досліджений І. Т. Черняковим у 1997 р. біля с. Затоки Білгород-Дністровського р-ну Одеської обл. 
Біля с. Олександрівка Овідіопільського р-ну Одеської обл. на березі Сухого лиману в 1993 р. В. Г. Петренко та В. В. Бейлекчі розкопали курган із 6 похованнями усатівської культури (датування: 3511±128 рр. до н.е., 3504±127 рр. до н.е.).
Комплекс пам'яток усатівської культури кінця IV — початку ІІІ тис. до н.е. відкрито в Одесі на Хаджибейському лимані біля колишніх сіл Усатове та Великий Куяльник.
Біля с. Маяки Біляївського р-ну Одеськой обл. виявлено  городище (3001±94 рр. до н.е.) та курганний і ґрунтовий могильники.
На північно-західній околиці с. Олександрівка Кодимського району на Одещині, на мисі двох балок простежено скупчення обпаленої обмазки жител, що розташовувалися двома концентричними півколами між краями мису. Знайдено кераміку, крем'яні вироби, уламки терткових каменів. Кераміка з добре відмуленої глини зі слідами розпису; фрагменти посудин з більш грубої глиняної маси з домішкою крупнозернистого піску.
Село Озерне — найраніша пам'ятка культури Болград-Алдені, розташована на високому березі озера Ялпуг. Знайдено наземне глинобитне житло і землянка в різних стратиграфічних шарах.
Поселення Болград відкрито Іваном Тихоновичем Черняковим у 1960-му році. На високому мисі, там, де річка Ялпуг впадає в однойменне озеро, простежено два хронологічні горизонти культури Болград-Алдені.
Комплекс пам'яток, до якого входять городище та 4 могильники в Одесі поблизу колишніх сіл Усатове та Великий Куяльник, які зараз у межах міста, розташований на краю мису плато південної частини берега Хаджибейського лиману. Біля городища досліджено два могильники, які займали площу в 15 га. Обидва некрополі з курганними та ґрунтовими частинами. На першому зосереджені найбагатші підкурганні поховання. Досліджено 25 курганів. Характерні стели та монументальні споруди з каменю, в тому числі вимостки, закладки, кромлех.

Таврія

У 1963 р. під час розкопок О. А. Щепінським кургану біля с. Рисове Червоноперекопського р-ну АР Крим в одному з поховань було знайдено розписну посудину Трипілля С ІІ