Територія Запоріжжя в
період Енеоліту

Запоріжжя
Біля м. Південноукраїнськ Арбузинського р-ну Миколаївської обл. в районі гардівських порогів в ур. Пугач Миколаївською експедицію Інституту археології  НАНУ на чолі з О. Г. Шапошниковою було обстежено культурний шар Трипілля А у двох пунктах.
Неподалік від с. Богданівка Доманівського р-ну Миколаївської обл. біля порогів в ур. Гард ще в 30-ті роки експедицією на чолі з Т. М. Мовчанівським було відкрито пам'ятку з різними культурними шарами, в тому числі й трипільськими. У 80-ті роки Миколаївською експедицію Інституту археології НАНУ було досліджене ще одне подібне місцезнаходження в цьому ж урочищі на високому березі Південного Бугу.
Ранньотрипільське поселення виявлено на острові посеред Південного Бугу в районі с. Красненьке Кривоозерського району Миколаївської обл.
Біля с. Новорозанівка Новобузького р-ну Миколаївської обл. під час вивчення в 1967 р. багатошарового поселення на ріці Інгулець О. Г. Шапошникова та І. М. Шарафутдінова виявили матеріали небелівської групи середнього Трипілля.