Археологічні пам'ятки
словян VII—IX ст. на Запоріжжі

Петро-Свистунове

Поблизу с. Петро-Свистунове (Дніпропетровська область) на  лівому березі Дніпра знаходи-лося слов'янське поселення і могильник, який на початку     XX ст. досліджував В. В. Хвойка. Виявлено 7 поховань за  обрядом тілоспалення. Рештки кремації захоронені в урнах, якими були горщики, зроблені на повільному гочарному крузі. Неподалік знайдено гончарну піч, в якій був такий же посуд.

Перше Травня

Поблизу с. Перше Травня (Дніпропетровська область) у гирлі балки Яцевої знаходи-лося слов'янське поселення. Досліджено вісім жител, розташованих у ряд вздовж берега, відстань між якими від 10 до 70 м. Житла прямокутні, напівземлянкові, у деяких збереглися вхідні східці. Стіни споруджені з дерев'яного каркасу у вигляді жердин, переплетених лозою і обмазаних глиною. Печі глиняні, прямокутні, великих розмірів. У житлах і поруч з ними розташовані господарські ями, часом з уламками жорен. Звертає увагу ціла круглодонна амфора кримського походження.

Зміївка 

Поблизу с. Зміївка (Херсонська область) на березі Дніпра знаходилося слов'янське поселення. Досліджено житла-напівземлянки з печами, спорудженими з каменю та глини. Серед посуду переважають горщики, виготовлені на повільному гончарному крузі, рясно прикрашені лінійним та хвилястим орнаментом.