Культура Станове на
території Закарпаття

Закарпаття

1996 року біля с. Худлово Ужгородського р-ну невідомими було знайдено скарб бронзових речей загальною вагою 5,54 кг. До нього входили 15 виробів: кинджали, бойові сокири, наручні спіралі, різного типу булавки. Кинджали доволі оригінальні, тому були виділені у новий тип, названий за місце знахідки "тип Худлово".
Вироби скарбу мають аналоги в Угорщині, Румунії, Словаччині, Австрії, тобто дають змогу виділяти цілу низку одночасних культур та пам'яток. Цей скарб потрапив не до державної установи, а в руки приватних колекціонерів. Одна частина речей опинилася в колекції С. Платонова, і той передав їх до Національного історичного музею. Інші перебувають у приватній колекції у Вінниці, отже, для вивчення фахівцями недоступні. Лише завдяки зусиллям ужгородського археолога Й. Кобаля, який встиг зробити рисунки речей до продажу скарбу, ми знаємо повний їх перелік.               
Ведмежівський скарб знайдено у глиняній посудині. До нього входили бронзові псалії, браслети, підвіски, пряжки, уламок поясу, діадема. Усі речі розламані, можливо, вони були зібрані для подальшої переплавки. Спектральний аналіз цих виробів довів наявність у них високого вмісту олова та домішки сурми, свинцю, миш'яку, заліза, золота та срібла.
Скарб бронзових речей знайдений 1966 р. біля с. Крива Хустського р-ну на висоті 150 м над рівнем річки. До скарбу входили бойові сокири кількох типів, п'ять спіралеподібних щитків, один предмет загадкового призначення. Усі речі були у великій глиняній посудині.
Біля села Мала Бігань у різні роки були знайдені бронзові речі. Серед них два браслети, один з яких був прикрашений складним орнаментом із паралельних жолобків.
Поселення розташоване на околиці м. Берегове в урочищі Хомокфельд. Досліджено колодязь завглибшки 7 м. На дні цього колодязя знайдено п'ять горщиків і багато орнаментована ваза. 
Біля Боржавської долини знайдено два скарби бронзових речей (браслети, кельти). У місцевості під назвою Провал розкопана напівземлянка, за 100 м від неї — два вогнища та залишки розбитого посуду. На захід та північ від цього міста зафіксовано ознаки наявності ще декількох поселень.
Біля с. Лохове Мукачівського р-ну відкрито два поселення та курганний могильник. Одне поселення — на схилі гори.