Сабатинівська культура
на території Таврії

Таврія

Поселення було відкрито  1980 року Краснознам'янською експедицією Інституту археології HAH України за 10 км на південний схід від села Новокиївка Каланчацького району Херсонської області. Розташоване на степовому вододілі між невеликим подовим пониженням та витоком балки, що впадає з півночі в нині безводну притоку р. Каланчак. До Дніпра від поселення біля 50 км, до узбережжя Чорного моря – не менш ніж 20 км.
В межах одного з узвиш Новокиївського поселення, разом з типово сабатинівським посудом, виробами з кістки та рогу, знайдено ливарні форми. Вони були складені біля вогнища, на підлозі житла. Усі негативи виробів на кам'яних ливарних формах мають аналоги серед інгуло-красномаяцького осередку металообробки. Раніше фактично всі відомі ливарні форми і бронзові готові вироби з Північного Причорномор'я походили з випадкових знахідок або погано документованих розкопок. 
Найбільше поселення сабатинівської культури на Дніпрі – Бериславське. Воно відоме у Таврії. Його площа знімає більш ніж 3 га. Розташоване на схилі високого правого берегу р. Дніпра, простягається вздовж берега ріки на 400 м. Досліджено кам'яні будівлі та великий комплекс із кількох приміщень зі складною системою коридорів та проходів.
Кіровське поселення розташовано у Східному Криму, біля с. Кірове Ленінського р-ну АРК. Загальна площа розкопок склала 1800 кв. м. Було виявлено матеріали перехідного періоду від доби середньої до пізньої бронзи та, власне, пізньої бронзи, сабатинівської та білозерської культур. Із сабатинівським горизонтом пов'язана унікальна кам'яна ливарна форма для виготовлення вістря стріли.