Поселення
празько-корчацької культури на Поділлі

Устя 

Поблизу с. Устя (Хмельницька область) на березі р. Смотрич знаходилось давньослов'янське селище. Досліджено сім жител-напівземлянок, розміщених двома рядами на відстані 17—30 м одне від одного. У чотирьох житлах були печі-кам'янки, у двох — вогнища, викладені з каменю, і в одному — глинобитне вогнище. На поселенні знайдено велику кількість ліпного посуду та побутових речей. Це одне з найраніших поселень празько-корчацької культури.

Каветчина 

Поблизу с. Каветчина (Хмельницька область) знаходилося одне з найраніших поселень склавинів (празько-корчацької культури). Досліджено 27 жител-напівземлянок чотирикутної форми, площею 10—16 кв. м з пічками-кам'янками, 10 господарських споруд, 12 ям-льохів, 1 піч та 4 вогнища поза будівлями. Серед знахідок ліпні горщики та глиняні сковорідки, а також фрагменти гончарного черняхівського посуду та залізна фібула.Пічкам'янка. С. Каветчина, Хмельницької область

Городок 

На давньослов'янському по-селенні поблизу с. Городок (Хмельницька область) досліджено ритуальну площадку. Жертовник, викладений плоским камінням, виявлений на глибині 30 см. Він мав прямокутну форму розмірами  2,3 х 1,5 м, і був орієнтований за сторонами світу. На каменях помітні сліди дії вогню. Зі східного боку у неглибокій ямі діаметром 1 м, дно якої сильно обпалене, знаходились рештки вогнища. Серед вугликів і попелу у ямі та на кам'яному жертовнику знайдені перепалені кістки тварин і уламки ліпного посуду. На давньослов'янському поселенні  досліджено господарську споруду. Це наземна будівля, прямокутна в плані, розмірами 2 х 2,8 м. Її основу вимощено дрібним камінням.  Досліджено 27 жител-напівземлянок прямокутної форми з печа-ми-кам'янками, 4 приміщення господарського призначення, ями-погреби та культовий майданчик. Житла та господарські споруди розташовані трьома групами. Знайдено велику кількість ліпного посуду, побутових речей: ножі, проколки, пряслиця, голку, шило, зламану косу, фрагмент наральника.

Купин 

Поблизу с. Купин (Хмельницька область) знаходилося селище склавинів (празько-корчацької культури). Дос-ліджено житло-напівземлянку прямокутної форми. Піч-кам'янка мала овальну форму і була збудована на спеціально залишеному материковому останці висотою 20 см. Навпроти неї, біля стіни розчищені залишки глинобитного вогнища. В одному з кутів знаходилась господарська яма-льох.

Бакота 

На давньослов'янському поселенні поблизу с. Бакота (Хмельницька область) досліджено споруду виробничого призначення. Вона має прямокутну форму розмірами  2,6 х 4 м, глибину 0,4 м. Майже в центрі знаходилось глинобитне вогнище. У пів-нічному куті на долівці стояла округла кам'яна ступа висотою 30 см. На долівці знайдено велику кількість уламків ліпного посуду, побутові речі. На давньослов'янському поселенні досліджено піч виробничого призначення, пов'язану із залізо-  обробкою. Піч має овальну форму (1 х 1,1 м). Її викладено з великого необробленого каміння та гальки. Шатроподібне перекриття зроблено з невеликих каменів скріплених глиною. Черенем служили плоскі камені. У печі знаходилась зола, шматки залізних шлаків, уламок стінки залізоплавильного горна, вуглики.

Бернашівка 

Поблизу с. Бернашівка (Вінницька область) знаходилося слов'янське поселення (празько-корчацької культури). Досліджено 32 житла і господарські ями. Житла — напів- землянки прямокутної форми з печами-кам'янками. Їх стіни мали каркасно-стовпову конструкцію — ямки від опорних стовпів розташовані у кутах і посередині стін. Долівка здебільшого підмазана глиною. Одне з жител було майстернею ювеліра.

Бакота 

Неподалік від с. Бакота (Хмельницька область) на лівому березі Дністра знаходилося поселення склавинів (празько-корчацької культури). Досліджено 9 жител-напівземлянок, господарські наземні споруди та господарські ями. Житла прямокутної форми, довжина стін від 2,6 до 4 м. Долівка на глибині 0,7—0,9 м. Стіни жител каркасно-стовпової і зрубної конструкції. Дах був двосхилим. Печі-кам'янки споруджені у північній частині жител. У деяких житлах збереглися земляні основи лав-лежанок. Серед знахідок переважає ліпний посуд, є також знаряддя праці і побутові речі, зокрема кам'яні жорна, залізний наральник, глиняні пряслиця, залізні ножі.

Велика Слобода

Поблизу с. Велика Слобода (Хмельницька область) знаходилося слов'янське поселення (празько-корчацької культури). Досліджено кілька десятків житлових та господарських будівель. У житлах були печі-кам'янки, інколи господарські ями-льохи і залишки лежанок вздовж стін. Серед знахідок переважає ліпний посуд. Виявлено знаряддя праці і побутові речі.