День Європи

    З 2003 року в третю суботу травня Україна відзначає День Європи відповідно до Указу Пре­зидента України від 19 квітня 2003 р.
   День Європи – свято держав-членів Європейського Союзу та Європейського Співтовариства. Встановлене рішенням Мілансь­кої зустрічі глав держав та урядів країн-членів Європейського Співтовариства в червні 1985 р.
    Святкування Дня Європи в УкраїніНасправді ж День Європи – свято з понад піввіковою історією. 9 травня 1950 р. у п’яту річницю визволення Європи від фашизму міністр за­кор­донних справ Франції Робер Шуман звернувся до народів європейських країн із закликом примиритись, об’єднатися на згарищі Другої світової війни і створити нову модель мирної співпраці держав – Європейський Союз, який би ґрунтувався на спільних інтересах і цінностях. Найголовнішими з них було проголошено мир, солідарність, демократію, верховенство права.
    Безпрецедентний план Шумана “об’єднати вугільні й сталеливарні підприємства промисловості Франції і Німеччини (дійових осіб трьох останніх євро­пейських воєн) з передачею їх у підпорядкування спільному Вищому господарському органу в рамках організації, відкритої для участі інших країн Європи”, став уже хрестоматійним.
     Декларація Робера Шумана стала першим кроком на довгому шляху до об’єднання Євро­пи, заклала ідеологічні підвалини ЄС, який сьогодні нараховує 27 держав.
     Щорічно з нагоди свята у Брюсселі, де перебувають керівні органи ЄС, а також у країнах-учасницях ЄС відбува­ються офіційні урочистості.
     Основна ідея загальноєвропейського Дня Європи – кожний меш­канець континенту, незалежно від своєї національної на­лежності і громадянства, має відчути себе вільним у “Євро­пейському домі”.
    День Європи жителі України відзначають — як день загальнолюдських цінностей, спільної історії всіх націй континенту.
     У 1887 р. в Закарпатській Україні, яка перебувала тоді у складі Австро-Угорщини, на правому березі Тиси (сучасна територія Рахова) був встановлений геодезичний знак з познакою — географічний центр Європи. Координати географічного центру Європи: 47° 56¢3¢¢ північної широти 24° 11¢30¢¢ східної довготи.