Греки в Україні

    За даними перепису 2001 р. в Україні налічується 91,5 тис. етнічних греків, переважна біль­шість яких мешкає в Донецькій області. Лише 6,4% греків вказали, що вважають рід­ною мовою грецьку, решта назвали рідною мовою російську. Візит Президента Греції Каролоса Папульяса в Маріуполь, 2008 рік (на фото також Олександра Проценко-Пічаджі, посол Греції в Україні Харіс Дімітріу, генеральний консул Греції в Маріуполі Франгіскос Костелленос)
   Закон України “Про національні меншини” (ст. 1) гарантує громадянам республіки, незалежно від їх національного походження, рівні політичні, со­ціальні, економічні та культурні права і свободи, підтримує розвиток національної самосвідомості й самовиявлення. У незалежній Україні створено численні місцеві грецькі товариств, які 1995 р. були об’єднані у Федерацію грецьких товариств України із центром у Маріу­по­лі, яка сьогодні об’єднує 102 грець­ких товариства з 19 областей України. Зокрема, у Донецькій області провідними товариствами є Донецьке товариство греків імені Федора Стам­булжи та Маріупольське міське товариство греків. ФГТУ відноситься до периферії країн колишнього СРСР всесвітньої Ради греків зарубіжжя.
   З 1998 р. широку соціальну програму здійснює у Приазов’ї Центр дослідження і розвитку грецької культури країн Причорномор’я “Маврі Таласса”. Це, перш за все, кілька медично-гуманітарних програм, в рам­ках яких відкрито та фінансуються посади медсестер у тих населених пунктах Приазов’я, де були відсутні будь-які медичні працівники. З 2000 р. в грецькі села Приазов’я почала виїжджати мобільна бригада, оснащена апаратом УЗД, кардіографом та іншою сучасною медтехнікою. У вересні 2001 р. на базі міської лікарні № 2 міста Маріуполь було відкрито тимчасовий медичний центр, а у вересні 2003 р. здано в експлуатацію будинок Грецького медичного центру “Гіппократ”, який надає кваліфіковану консультативну та медикаментозну допомогу багатонаціональному населенню Приазов’я. Міжнародний фестиваль грецької культури “Мега-Йорти”. 2010 р.
  Визначними подіями культурного життя греків Приазов’я та всього Донецького краю є проведення Еллінського фестивалю — Міжнародний фестиваль грецької куль­тури “Мега-Йорти” ім. Д. Патричі — та Фестиваль грецької пісні імені Тамари Каци.
16 квітня 2008 р. у Маріуполь як центр еллінізму в Україні із дводенним візитом прибув Президент Грецької Республіки Каролос Папульяс. Він взяв участь в урочистому відкритті культурно-просвітницького центру “Меотида”, а також Інс­ти­туту українсько-грецької дружби на базі Маріупольського гуманітарного університету. Це третій в Європі, поряд з Грецією та Кіпром, Інститут, де грецьку мову, культуру й історію Греції і греків України вивчають як першу дисципліну.