Територіальні групи
розвинутого мустьє


Муховець. РубилоНизку пам'яток у межиріччі Дніпра і Дону, представлену місцезнаходженнями, що пов'язані з притоками Дніпра, Сіверського Дінця і невеликих річок, які впадають в Азовське море, можна розділити на кілька груп. До першої відносяться Олександрівка та Антонівка І і ІІ. До другої — стоянки й місцезнаходження Курдюмівка, Озерянівка І і ІІІ, Біла Гора, Званівка, Дружківка, Черкаське. Третя група представлена не дуже виразними знахідками з басейну рік Кринка і Грузький Єланчик (місцезнаходження Новоколинівка, Білоярівка, Успенка).
Досить своєрідним явищем є пам'ятки з кварцитовими індустріями (Деркул, Чугинка та ін.), оскільки тільки в цьому регіоні України кварцит широко використовувався в середньому палеоліті як сировина для знарядь.
Антонівка І і ІІ поблизу однойменного села Донецької області є двома різночасовими стоянками з численними двобічними формами (листоподібні вістря й ножі), а також скреблами, гостроконечниками. Археологічний матеріал в обох комплексах супроводжувався кістками первісного зубра й коня. 
Поодинокі вироби середньопалеолітичної типології — гостроконечники, скребла, нуклеуси, сколи — знаходили у Причорномор'ї в околицях Білгорода-Дністровського, Біляївки, Барабоя. Крем'яний матеріал свідчить про те, що неандертальці час від часу навідувалися сюди, але відсутність тут родовищ кам'яної сировини не сприяла постійному заселенню. Навіть єдина печерна пам'ятка регіону — Іллінка поблизу Одеси — дала лише одиничні знаряддя середньопалеолітичного вигляду, що свідчить про короткочасність візитів неандертальських мисливців.Антонівка І і ІІ. Знаряддя