Галичина, Поділля,
Північне Причорномор'я, Крим, 1421 р.

Подорожні нотатки бургундського рицаря 

Графічна реконструкція за черепом зовнішності кочовика ХІІІ—XІV ст. За С. ГорбенкоУ своїх нотатках Жільбер де Ляннуа, посол французького короля Карла VІ і англійського короля Генріха V до візантійського імператора Мануїла, залишив лише уривчасті відомості про українські землі, якими він подорожував. Утім, його книга, написана старофранцузькою мовою, містить цікаві замальовки тодішнього життя. Так, у 1421 р. на шляху з Монкастро (Білгорода-Дністровського) до Кафи (Феодосії) він потрапив у засідку, влаштовану кримськими татарами; однак, побачивши на людях Ляннуа подарований їм Вітовтом одяг, котрий засвідчував їхню належність до великокняжого двору, нападники перетворилися на провідників, показавши французові та його почту найбезпечніший шлях. 

Гостинно зустріли Ляннуа й ординці, що мешкали у пониззі Дніпра. Там він натрапив на "одного татарського князя, друга й слугу великого князя Вітовта, а також велике село, де жили підвладні Вітовту татари". Йшлося, власне, про кочовий табір, оскільки у ньому "чоловіки, жінки й діти не мали домівок, а влаштовувались прямо на землі". Татари почастували Ляннуа та його супутників рибою, а потім переправили на протилежний берег Дніпра у човнах-довбанках.Типи татарських юрт на колесах

Не менш цікавими є й згадки про кам'яне будівництво на українському Півдні. За твердженням Ляннуа, під час його перебування у Монкастро туди приїхав подільський намісник Гедиголд "з метою заснувати новий замок, що й було зроблено менш ніж за місяць у пустинному місці, де немає ні дерев, ні каменю; однак згаданий правитель привів із собою 12 тисяч чоловік і 4 тисячі возів, навантажених камінням і деревом". Дослідники й досі не з'ясували, який саме замок було збудовано Вітовтовим намісником у 1421 р.; деякі науковці вбачають у ньому Чорний город поблизу Білгорода-Дністровського.