Крим, кінець ХІV ст.

Кирк-Ор 

Успенський печерний монастирЧас, коли постало місто Кирк-Ор, як і його первинна назва, невідомі. Можливо, що саме тут були ранньосередньовічні Фулли. Наприкінці XIII ст. у Кирк-Орі мешкали алани. Місто було розташоване на плато гірського острога, що панує над трьома глибокими долинами. У 1299 р. фортецю захопили війська темника Ногая. Під час облоги татари пішли на хитрість — інсценували велику атаку, б'ючи в барабани упродовж кількох діб. Коли пильність захисників фортеці притупилася, нападники пробили мур у вразливому місті й увірвалися у місто. Більшість його мешканців знищили. Приходні-татари перейменували місто у Кирк-Ор ("Сорок украплень").

На зламі XIV—XV ст. поряд із фортецею оселилися караїми й заснували посад. З бігом часу він став крупним торговельно-ремісничим осередком. Десь до середини XVI ст. Кирк-Ор був столицею кримських татар. Тут містилася державна скарбниця й знаходилася тюрма. 

На початку XVI ст. Кирк-Орський замок являв собою дерев'яну, обмазану глиною фортецю. Проте він витримав облогу ногайців у 1523 р. і напад повстанців під проводом Іслам-Гірея у 1524 р. Поряд із містом функціонував православний Успенський монастир, заснований, як гадають, у VIІІ—ІХ ст. Пізніше турки збудували на місті Кирк-Ору фортецю Чуфут-Кале, що означає "Єврейська фортеця".