Місія Ісаї
Кам'янчанина

Місія Ісаї Кам'янчанина 

Антоній і Феодосій Печерські. Хромолітографія ХІХ ст.Часте розорення українських земель, пожежі та війни призводили до непоправних втрат у царині духовної культури. Саме нарікання на "великі й тривалі війни, які спустошували землю з краю до краю", спричинивши загибель бібліотек, почув від "найученіших" киян французький військовий інженер Гійом Левассер де Боплан, коли захотів "дослідити історію русів, щоб узнати дещо про давні часи цих місцевостей".

Через це у XV—XVІ ст. місцеві поціновувачі "писания книжного" нерідко втамовували свою духовну спрагу з московських джерел. Відомо, що "найвищий" писар Казимира Ягеллончика пан Якуб (співавтор листа київського митрополита Мисаїла до Сікста ІV) звертався до свого приятеля, відомого московського купця й архітектора Василя Єрмоліна, з проханням придбати для нього Пролог, Октоїх, книгу з описом житій дванадцяти апостолів і збірник невідомого складу під назвою "Два творця" — очевидно, тільки в Москві сподіваючись віднайти "добрые списки" цих творів і "доброписцев", здатних їх кваліфіковано скопіювати. Замкова церква у Старокостянтинові

Так само через сто років, у 1561 р., коли у віленських просвітницьких колах постав задум друкувати книги, адресовані "народу русскому литовскому да и русскому московскому" (тобто православному населенню Литовської й Московської держав), їхній представник, ієродиякон Ісая Кам'янчанин (уродженець Кам'янця-Подільського), вирушив до Москви, аби дістати там Біблію, "Бесіди євангельські" Іоанна Златоуста й "Житіє" Антонія Печерського. Характерно, що останнього твору не знайшлося в заснованому Антонієм Києво-Печерському монастирі, де побував Ісайя.
Кам'янчанин не впорався із покладеним на нього завданням: приїхавши до Росії "на малое время и на малый час", він силою обставин залишився там "на житие". Проте його діяльність важлива не тільки як індикатор просвітницьких ідей, які циркулювали в Литовській державі у другій половині XVІ ст., а й тим, як віленський емісар називав цю державу: "наше государство христианское русское Великое княжество Литовское".