Львівський архієпископ
Григорій із Сянока

Львівський архієпископ Григорій із Сянока 


Григорій із Сянока здобув прижиттєву славу як церковний діяч, дипломат і педагог; науковці оцінюють його діяльність під кутом зору гуманістичних ідей, які він поширював, і вважають його ледь не першою "людиною доби Відродження" на теренах Польщі. Народився Григорій під Сяноком у 1406 р. Освіту здобув у Краківському університеті, де згодом викладав римську поезію — зокрема, тлумачив "Буколіки" Вергілія, котрий, разом із Плавтом, належав до числа його улюблених авторів. 

Пам'ятник Григорію із Сянока у Сяноку
Чудовий знавець античної літератури, ерудит і талановитий поет, Григорій Сяноцький деякий час перебував в оточенні римського папи Євгена ІV та при дворі угорського короля Яноша Гуньяді у Буді. Відтак, появі гуманістичних ідей на теренах Польської Корони суттєво сприяло знайомство Григорія з угорсько-хорватськими культурно-освітніми колами.

У 1451 р. Григорій із Сянока зайняв львівську архієпископську кафедру. Знаний як поціновувач муз і науки, він заснував на Львівщині містечко Дунаїв, перетворивши його на подобу Афін й об'єднавши навколо себе  людей із гуманістичними поглядами, що до їх числа належав видатний  культурний діяч Філіп Буонаккорсі-Каллімах. Саме його праці, присвячені життю Григорію Сяноцького, ми завдячуємо нашими знаннями про цю визначну особистість.Філіп Буонаккорсі-Каллімах. Надгробна плита з домініканського костелу у Кракові.