Київщина, 1527 р.


Ольшаницька битва 


Наприкінці 1526 р. 10-тисячне кримське військо здійснило напад на Волинь і Полісся. По замерзлих річках та болотах татари дісталися аж до Бобруйська. Навздогін нападникам вирушило 3,5-тисячне військо на чолі з гетьманом Костянтином Острозьким.Йдучи, за словами М. Бєльського, "удень і вночі", воно наздогнало ворога на річці Ольшаниці під Каневом. 
Портрет Остафія Дашковича. Ян Матейко. 1874 р.
5 лютого 1527 р. князь Костянтин напав на татар, які зупинилися на відпочинок. Наслідком битви став нищівний розгром кримчаків. Ті з них, що вирвалися з оточення, замерзли в степу або були перехоплені між Каневом і Черкасами Остафієм Дашковичем і Юрієм Слуцьким. 

Битва з татарами. Гравюра з франкфуртського видання "Записок про Московію" С. Герберштейна (1576 р.)
Перемога на Ольшаниці унаочнює ефективність тактики, до якої звичайно вдавався Острозький у боротьбі з татарами (її опис залишив нам С. Герберштейн): "Костянтин безліч разів розбивав татар; при цьому він не виступав їм назустріч, коли вони ватагою йшли грабувати, а переслідував обтяжених здобиччю. Коли вони діставалися до місця, де, на їхню думку, можна було, через віддаленість, нічого не боятися, перевести подих і відпочити — а це місце бувало йому відоме, — він вирішував напасти на них і наказував своїм воїнам приготувати для себе їжу тієї ж ночі, бо наступної він не дозволить їм розводити велике багаття ... Наступного дня, коли татари, не помічаючи вночі ніяких вогнів i вважаючи, що вороги повернули назад або розійшлася, відпускали коней пастися, різали худобу й бенкетували, а потім поринали у сон, Костянтин з першими променями сонця нападав на них і вчиняв ім повний розгром". 

З-під Канева Острозький у супроводі 700 полонених татар вирушив до Кракова, де король влаштував йому тріумфальну зустріч. Це була остання велика перемога князя, який помер у 1530 р. За своє життя, за свідченням папського легата Якуба Пізо, князь 33 рази одержував перемогу над татарами.