Крим, 1475 р.

Турки-османи на Кримському півострові 


Улітку 1475 р., реалізуючи свої наміри щодо перетворення Чорного моря на внутрішнє озеро Османської імперії, турки висадили в Криму потужний десант. Успіх цієї кампанії був приголомшливим: османи підкорили собі весь півострів і перетворили кримських ханів на своїх васалів. Причина цього полягала, передусім, у внутрішній слабкості генуезьких колоній: для місцевого населення італійці залишалися чужинцями-гнобителями. 

Арбалетники. Мініатюра з Кодексу Балтазара Бехема. 1505 р.
Відкритий спротив туркам чинили тільки мешканці Судака та феодорити. Османи штурмували Судак майже два місяці, і тільки цілковита безвихідь змусила місцевий гарнізон капітулювати. Що ж до феодоритів, то вони змогли протриматися півроку — з липня по грудень. Цьому сприяла допомога трьохсот молдавських воїнів, які незадовго до початку облоги прибули у Мангуп. Проте сили були не рівними. Мангуп витримав п'ять штурмів. Турки активно використовували потужну артилерію. Через це феодорити мусили повсякчас зміцнювати стіни своєї фортеці валами й барикадами. Кількамісячний обстріл і голод зробили свою справу. Османи захопили столицю феодоритів. Місто спалили, а його мешканців винищили чи забрали в полон. Князь Феодоро та його родина були страчені в Стамбулі. Однак частині нобілітету, в обмін на лояльність до агресорів, вдалося зберегти своє життя та статки. Зображення Криму на карті Блау. 1641 р.

Нові господарі створили нову структуру влади в Криму. Степові території залишилися за васальним Кримським ханством, а гірський регіон і прибережні землі відійшли до турків. Османи об'єднали захоплені землі в одну адміністративну одиницю, так званий еялет, зі столицею у Кафі, яку іноді називали Малим Стамбулом. Центрами менших територіальних одиниць, кадиликів, стали такі значні міста як Судак та Мангуп. 

Турки почали будувати нові міста (Гьозльов) і розширювати старі — зокрема, Керч. Аби запобігти зовнішній загрозі, вони дбали про ремонт існуючих фортифікацій і спорудження нових укріплень. У середині XVI ст. вони остаточно захоплюють Перекоп, де ще наприкінці XV ст. збудували фортецю Ор-Капу. Турецькі фортеці стають не тільки оплотом влади османів на півострові, а й осередками торгівлі, через які зі Східної Європи до Стамбула рухався безупинний потік товарів і здобичі. Рівень економічної та військової потуги кримських володінь Порти був настільки високим, що, спираючись на них, Селім I спромігся скинути з трону свого батька — султана Баязіда ІІ (1512 р.).
Руїни фортеці феодоритів Каламіти, захопленої у 1475 р. турками, які перейменували її на Інкерман