Поділля, 1540 р.


Замок у Меджибожі


Меджибіж, відомий з ХІІ ст., постав на мисі між річками Південний Буг і Бужок (від цього, власне, й пішла його назва). У 1540 р. він перейшов у власність магнатів Сенявських, котрі одразу ж взялися за перебудову старих дерев'яних укріплень: адже поблизу проходив сумнозвісний Чорний шлях, яким на українські землі нападали татари. За спостереженнями Г. Логвина,  "новий кам'яний замок повторював конфігурацію старого. Майстер-будівничий не тільки вдало використав природні умови для поліпшення його обороноздатності, але й гарно вписав замок у ландшафт. Осідлавши високий пагорб, той ефектно виділяється над величезним дзеркалом ставу. Замок у Меджибожі. Фото С. Клименка

Замок у Меджибожі
Меджибізький замок є перехідним типом від зразків ХІІІ—ХV ст. з оборонними мурами та баштами до замків-палаццо. В ньому доцільно з оборонного погляду поставлено башти. На південному боці — найдовшому, оберненому в бік Бугу і добре захищеному, — є тільки одна маленька напівкругла башта проти рогу палацу. Із східного боку, на вершині трикутника, теж поставлена велика башта, а біля неї — два палацові корпуси, що віялом розходяться під захистом оборонних мурів. Північна стіна, обернена в бік Бужка, зовсім не має башт. Натомість західна сторона укріплена найсильніше, бо з цього боку був в'їзд. Тут були аж три башти; одна з них — надбрамна південно-західна — не збереглася.

Перед західною стороною замка проходив глибокий рів з перекинутим через нього підйомним мостом. Посеред просторого подвір'я стоїть каплиця, а під стінами тягнуться житлові корпуси, серед яких виділяються багатством оздоб вже названі два палаци. Південний палац має аттик, оздоблений глухою аркатурою. Маси замка мальовничі, бо башти неоднакові в плані й в об'ємах. Наприклад, башта біля воріт —  п'ятигранна, північна — восьмигранна, а східна — складної форми: до квадратної споруди в центрі примикає з заходу малесенька кругла башточка, зі сходу — трикутна, а з боків одна біля одної — дві напівкруглі. Такого розчленованого і мальовничого масиву не має жодна інша оборонна будівля. Це зумовлене призначенням башти — забезпечити добрий обстріл прилеглої території. Крім того, це надавало їй могутнього, грізного вигляду, бо здавалося, що шість велетенських башт міцно зрослися в один колосальний об'єм".