Волинь, 1564 р.

Архітектурні пам'ятки Олики 

Миколай Радзивілл Чорний. Гравюра Г. Лейбовича з альбому "Зображення роду князів Радзивіллів за оригіналами". 1758 р.У XVI—XVIІ ст. Олика належала до числа провідних торгівельно-ремісничих осередків на Волині. Її піднесенню чимало сприяло перебування поселення у власності родини Радзивіллів.   У 1564 р. Миколай Радзивілл Чорний, який ще у 1547 р. отримав титул князя Священної Римської імперії "на Олиці та Несвіжу", спорудив тут замок, згодом перебудований за бас-тіонною системою. 

На сьогодні, за описом О. Лесика, "квадратний у плані замок з чотирма кутовими бастіонами оточений з трьох боків ровом. Замковий двір забудований по периметру цегляними корпусами. Три з них двоповерхові, один — триповерховий. До замку передбачено два в'їзди. Головним корпусом тут вважається палац, розташований у південно-східній частині. Він прямокутний у плані, триповерховий, з двома входами. Між входами на рівні другого поверху раніше був балкон з балюстрадою, що спиралася на аркадну галерею першого поверху".

Опріч замка, в Олиці зберігся  фрагмент міських укріплень  XVIІ ст. — Луцька брама, що стояла на дорозі з Луцька. Заслуговує на увагу й барочний костел, також побудований у XVIІ ст., а також Стрітенська церква XVIІІ ст. — архітектурно довершений восьмигранник з потужними, 4 м завтовшки, стінами, увінчаний надзвичайно широкою банею (16 м у діаметрі).