Волинь, XV ст.


Новомалинський замок 

Замок у Новомалині. Літографія Наполеона Орди. ХІХ ст.
Замок у с. Новомалин (Рівненської обл.) відомий, передусім, колекцією творів мистецтва, накопичених його власниками упродовж століть (частина їх опинилася згодом у фондах історичного музею в Острозі). Замковий комплекс не раз зазнавав перебудов. За описом О. Лесика, "спочатку його оточував рів із водою. У плані замок у Новомалині був регулярний, мав п'ять кутових веж, з'єднаних стінами зі стрільницями. 

Домінантою замкового комплексу був палац, зовнішня стіна якого оборонна, — прямокутний у плані, двоповерховий, перекриття мав у вигляді хрестових склепінь. Товсті стіни палацу прорізали невеликі прямокутні вікна. Споруда мала склепінчасті підвали в кількох рівнях. 

Замок у Новомалині. Каплиця. Фото П. Василенка.
До наших днів збереглися західна п'ятикутна двоярусна вежа, південна вежа, каплиця, частина колишнього палацу й невелика ділянка оборонних стін". Особливо вражають руїни неоготичної каплиці, переробленої у ХVIII ст. з північної вежі замку; перетворені часом на притулок лелек, вони лише певною мірою дають уявлення про колишню красу цієї споруди.