Волинь, 1324 р.

Поширення магдебурзького права на Волині 

Лист радників та громади міста Володимира до радників та громади міста Штральзунда від 3 травня 1324 р.Носіями магдебурзького права на Україні були німецькі громади, що стали виникати на теренах Галицько-Волинського князівства у другій половині ХІІІ ст. Певно, саме тоді з'явилися німецькі колоністи у Володимирі-Волинському. Від 1324 р. зберігся лист, надісланий "райцями (тобто членами міської ради) та громадою міста Володимира" общині німецького міста Штральзунда, поблизу якого зазнало аварії судно з вантажем фландрських сукон, яке спорядили "шановні городяни" Володимира, брати Бертрам і Миколай. Відтак, маємо свідчення того, що на початку XIV ст. у Володимирі-Волинському існувала німецька міщанська громада, котра, зокрема, опікувалась майновими інтересами своїх членів. Наводимо текст цього унікального документу, що містить першу точно датовану писемну згадку про чинність на українських землях магдебурзького права:

"Хай буде відомо вам, [що] у нашій присутності було висловлено протест [у тому], що Бертрам Русин і Микола, пред'явник цього документа, наші брати й співгромадяни, мали на судні, що недавно через загрозу льоду затонуло у межах володаря Ругії, 34 [сувої] сукна... Їх придбав собі цей же Микола у Фландрії і склав на згаданому судні, щоб перевезти, поклавшись на свою долю та успіх. Ці сукна були їхніми і нічиїми іншими як тоді, так і тепер; до того ж ці ж Бертрам і Микола тоді були, як і тепер є, нашими найвидатнішими громадянами..
Гаряче просимо, з огляду на справедливість і з поваги до нашої постійної прихильності, щоб зволили розпорядитися [та] згадані сукна були безперешкодно і в цілості повернені до рук того ж Миколи та його названого брата".