Волинь, злам ХІІІ -
XIV ст.

Церква-ротонда 
св. Василя 

Володимир-Волинський. Церква-ротонда св. Василя (ХІІІ—XIV ст.)Церква-ротонда у Володимирі-Волинському, збудована на зламі  ХІІІ і XIV століть, дійшла до нас із пізнішими прибудовами. Цей оригінальний храм — витончений твір геніального майстра — не має собі прямих аналогій у світовій архітектурі. Як зауважив Г. Логвин, "його особливість полягає у тому, що конхи храму не півциркульні, як звичайно, а ніби утворені відрізком кола. Розбивка плану йшла, мабуть, в такому порядку: спершу майстер забив кілочок у землю, а тоді натягнув шнур завдовжки 4 метри (у переводі на сучасні міри) і описав ним на вирівняній землі коло. Потім взяв чверть цього діаметра і описав ним радіус вівтарного вистeпу і трьох інших, орієнтованих по сторонах світу.

 Але центр радіуса вівтарної конхи був пересунутий на схід на товщину стіни 1,35 м. Там, де перетиналися кола великих конх, утворились центри для радіусів. якими окреслені менші чотири конхи. Так виникла восьмипелюсткова форма плану. Зовні це був масив із слабо розчленованими об'ємами, утворений злиттям чотирьох більших і чотирьох менших конх, розміщених поперемінно. В результаті вийшла споруда з хвилясто-округлими стінами. увінчана м'якою шоломовидною покрівлею. План церкви-ротонди св. Василя.

Масштаби будівлі дуже добре знайдені по відношенню до людини. І в сонячну, і в хмарну погоду на об'ємах завжди видно світлотіньову гру, то ледве помітну, то яскраву".