Федір Любартович і
князі Острозькі

Федір Любартович і князі Острозькі 

Острозький замок. Вежа Мурована. XІV ст. Фото С. КлименкаВолинській князь Любарт Гедимінович залишив по собі трьох синів — Федора (знаного також як Федот), Лазаря й Семена. Невдовзі згадки про двох останніх зникають з джерел, і Федір Любартович виступає як одноосібний спадкоємець Любарта. Ймовірно, його становище було послаблене якоюсь кризою, яка запанувала на Волині. Причиною могла стати пошесть, котра, заразом, спричинила загибель його братів. Як би там не було, невдовзі король Владислав-Ягайло починає систематично обмежувати права Любартового нащадка. 

Передовсім, він виводить з-під його влади найвизначнішого з-поміж васалів — князя Федора Острозького. Потім він відбирає у Федора Любартовича осереддя його володінь — Луцьк, передаючи його в управу тому-таки Федору Острозькому. Згодом син Любарта втрачає й решту батьківських земель — натомість Острозькі швидко ідуть угору. Герб королеви Ядвіги

Походження цього князівського роду й досі остаточно не з'ясоване. Власне, й самі Острозькі, пишаючись нагромадженими за століття багатствами, анітрохи не уявляли, від кого ведуть свій рід; тож середньовічні хроністи, плутаючись у власних побудовах, виводили їх то від Данила Галицького, то від легендарного володаря Києва князя Дмитра. Першим достеменно відомим нам представником Острозьких був батько Федора — князь Данило (Данилій), чиє ім'я фігурує в угоді, укладеній Любартом і королем Казимиром у 1366 р. 

В останній третині XІV ст. Федір Острозький докладає чимало зусиль для укріплення свого родинного гнізда. Будується Острозький замок, уперше згадуваний у документах у 1386 р. У цей час постає так звана Вежа Мурована — циклопічна споруда із могутніми контрфорсами, товстелезними стінами і невеличкими бійницями, яка могла витримати тривалу облогу.