Битва під Любарем


У похід на західноукраїнську землю київський воєвода В. Б. Шерємєтєв рушив лише на початку вересня 1660 р. Тоді вже як 31 серпня під Чорним Островом Кримська і Білгородська орди об'єдналися з коронними військами. Тож васильківський план Шерємєтєва було зірвано вже на самому початку кампанії. Надалі польському командуванню вдалося надійно перекрити шлях на захід, змусивши противника спинитися на підступах до Любара. Іноземець на російській службі. Гравюра другої половини XVII ст.

Під Любаром київський воєвода мав понад 30 тис. російських ратників і 20 тис. козаків-задніпровців. Противник мав десь 25 тис. польських жовнірів і шляхти (разом із челяддю) та 40 тис. ординців. Крім того, Шерємєтєв залишив у Києві залогу на чолі з воєводою князем Ґрігорієм. Козловським, "щоб між правобережними козаками не було зради", а на Лівобережжі — значні сили під командуванням бєлґородського воєводи князя  Ґ. Ґ. Ромодановського, на якого було покладено завдання пильнувати південні кордони від можливого нападу татар. За потреби їх також можна було використати на головному театрі бойових дій.

Під час локальних боїв 15—16 вересня певна перевага була на боці коронних військ і татарських орд. Згідно з відомостями польської сторони, коронні війська мали близько 60 убитих і 100 чоловік поранених, тоді як втрати супротивника сягали майже півтори тисячі чоловік. До того ж, певно, під негативним впливом цих втрат (досить значних як на такий млявий початок кампанії), у таборі Шерємєтєва та Цицюри з'явилися негативні тенденції. До поляків доходили чутки про непорозуміння в середовищі супротивника, про те, що київський воєвода, нібито не цілком довіряючи козакам, наказав російським воякам про всяк випадок підготувати шанці також із тієї сторони, яка прилягала до козацьких полків. 

У наступні дні напруження, а особливо, 25 вересня лівобережні козаки вже відкрито погрожували Шерємєтєву відступом. Шерємєтєв віддав наказ про відхід військ на північний схід. Але військам вдалося подолати лише кілометрів двадцять, коли поблизу Чуднова їх заблокували поляки та Орда.