Завдання українізації

Пленум ЦК КП(б)У ухвалив після гострих дискусій тези, в яких уточнювалися акценти у здійсненні політики українізації. Відтепер вона визнавалася не лише засобом “змички з селянством”, а й “знаряддям будівництва соціалізму”. Могила С. В. Петлюри на кладовищі Монпарнас у Парижі. Фото початку ХХІ ст.
Підкреслювалося: “ми будемо примушувати до вивчення української мови” радянських та партійних працівників. Разом з тим заперечувався примус щодо українізації робітників та селян інших національностей. Наголошено на потребі “рішучої боротьби з антимарксистською та антиленінською теорією двох культур”. Закінчувалися тези забутим в подальшому закликом “провадити далі роботу в справі об’єднання в складі УСРР всіх межуючих з нею територій з українською більшістю населення, що входять до складу Радянського Союзу”. Заклик став неактуальним внаслідок під­тримки Кремлем позиції ке­рівників російських регіонів.
Видання Всеукраїнського музейного городка “Український музей”. Збірник 1. Київ, 1927 р. Обкладинка. Художник Антон Середа