Найдавніша перша
людність на території Запоріжжя

Кодак. 400—300 тис. р. тому

З балки Сажавка, що врізається у правий берег Днiпра за 10 км на пiвдень вiд м. Днiпропетровська, походять вироби з кременю, кварцу та пісковику. Частина з них, може, належить до міндель-риського міжльодовиків'я. Цьому не суперечить склад фауни, яка включає трогонтерієвого слона.

Андріївка. 150—80 тис. р. до н.е.

Кілька тисяч інтенсивно патинованих крем'яних виробів зібрано на поверхні мису правого берега р. Велика Вись біля с. Андріївка Кіровоградської обл. Знахідки досить своєрідні: для них характерні архаїчні прийоми обробки, численними є зубчасті знаряддя, скребки і скребла на масивних відщепах. Натомість гостроконечники поодинокі, а двобічних знарядь зовсім немає.

Орел.50—30 тис. р. до н.е. 

Виразна колекція з двобічних наконечників, а також гостроконечників, ножів та скребел добута розкопками стоянки, яка знаходиться поблизу с. Петрове-Свистунове. Примітною особливістю цієї крем'яної індустрії є її мікролітичний характер. 

Скубова Балка. 50—30 тис. р. до н.е.

 Місцезнаходження поблизу с. Військове Дніпропетровської обл., характеризується левалуазькою технологією.

Міра. 28—27 тис. р. тому

Два палеолітичні шари виявлені на стоянці Міра біля с. Канівське неподалік від Запоріжжя. Верхній культурний шар містив рештки сезонного (осінньо-зимового) поселення з округлим житлом, численним деревним та кістковим вугіллям і вогнищами. Простежені заглиблення від стовпчиків, які допомогли відтворити конструктивні особливості житлової споруди. Окрім того, в цьому шарі були виявлені численні фауністичні залишки, кістяні та кам'яні знаряддя. До рідкісних знахідок належать антропологічні рештки, просвердлені підвіски з бурштину та зубів лисиці і песця. У нижньому, менш багатому на знахідки, культурному шарі простежені вогнище, фауністичні рештки і кам'яні вироби, серед яких є знаряддя граветського типу.