Пам'ятки сарматів на
території Північного Причорномор'я

C. Весела Долина

"Скарб" знайдений випадково у насипі кургану біля с. Весела Долина Тарутинського р-ну Одеської обл. У бронзову ситулу виробництва Галлії було покладено не менше ніж чотири вуздечки та бронзовий і срібний фалари, що прикрашали нагрудник коня по боках.

с. Молога

Біля с. Молога Білгород-Дністровського р-ну Одеської обл. досліджені пізньоскіфське поселення та могильник Молога ІІ — єдині в цьому регіоні пізньоскіфські пам'ятки. Поховання в могильнику схожі на пізньоскіфські могили Нижнього Дніпра. Це так звані земляні склепи з колективними похованнями — родинні усипальниці.

Холмське, Аліяна, Василівка

У Буджацькому степу досліджені великі могильники Холмське, Аліяна, Василівка. Вони складалися з невеликих курганів, як на момент дослідження були повністю розорені так, що від них залишилися тільки жовтуваті плями. Між зниклими курганами були розкопані невеликі за площею (приблизно 6 на 6 м) споруди, від котрих залишилися квадратні рови без поховання всередині площі, яку оточував ров.

C. Біленьке

Неподалік с. Біленьке розкопано могильник пізніх аланів, які вже жили серед племен черняхівської культури. Поховання здійснені за обрядом закопування в землі, на відміну від типового для готів та слов'ян спалення тіла. Черепи похованих деформовані за сарматським звичаєм.