Перебування скіфів на
Донеччині

Ознайомлення під час походів зі стародавньою ассирійською та вавилонською культурами справило великий вплив на розвиток скіфського суспільства, формування скіфського мистецтва. Скіфські вожді навчилися цінувати розкіш і намагалися наслідувати східних владик. Про перебування скіфів у донецьких землях в VI ст. до н.е. свідчить унікальна кам'яна статуя із с. Ольховчик біля м. Шахтарськ. Вона зображає скіфського воїна з бородою у повному бойовому спорядженні. На його голові зображений грецький шолом. Навкруги шиї одягнута перевита гривна. Скіф зодягнутий в дорогий жупан. Костюм доповнюють батіг — символ влади — та меч-акінак. Статуя зображає предка-героя, якому поклонялися та приносили жертви. Іноді такі статуї споруджувалися богу війни — Аресу. Поблизу міст Новоазовськ і Слов'яно-гірськ знайдені бронзові втульчасті вістря стріл VI ст. до н. е. та залізні мечі-акінаки з характерним перехрестям у формі метелика. Землі Донецького краю входили безпосередньо до володінь царських скіфів. Скіфи кочували степом зі своїми стадами, майже не роблячи зупинок.Кинджал. Скіфська доба.Донеччина
У Донецькій області знайдено сліди двох короткочасних скіфських стоянок. Одна з них, найбільш велика, знаходиться біля села Райгородок поблизу м. Слов'янська. На розореній поверхні стійбища знайдені фрагменти скіфської та грецької кераміки, бронзові вістря стріл. Під час постійних перекочівок сім'ї скіфів та їх невеликий скарб знаходився у великих візках, покритих зверху повстяним шатром. Візки мали до 6 коліс та запрягались безрогими биками, згідно Геродоту. Весь час скіфські чоловіки постійно були в сідлі. Під час частих воєнних сутичок скіфські воїни одягали шкіряні або металеві пластинчаті обладунки, бронзові шоломи грецької роботи, бойові пояси, озброювалися акінаками, списами, чеканами.
Геродот писав: "Щорічно раз на рік кожен керівник у своїй області готує велику чашу з вином, з якої п'ють лише ті воїни, що убили ворогів, а ті, яким це не вдалося зробити, не п'ють вина та сідають окремо; це для них найбільш тяжкий сором".Як і кіммерійці, скіфи були гарними вершниками і стрільцями з лука. Скіфський лук був сильно вигнутим, вирізнявся невеликими розмірами та міцністю. Стріли робили з різних порід дерева. Лук і стріли (до 300 штук) клали в спеціальний футляр — горит. Майже по всій Донецькій області відомі знахідки скіфських бронзових стріл.