Скіфо-херсонська війна

Наприкінці ІІ ст. до н.е. за царя Скілура почався політичний та економічний підйом Малої Скіфії в Криму. Скілур був помітною особою серед політичних діячів нашої давнини. Про події скіфо-херсонеської війни розповідають Страбон та херсонеський декрет на честь Діофанта — полководця понтійського царя Мітрідата
VI Євпатора. Приблизно 114 р. до н. е. скіфи на чолі з царем Скілуром почали бойові дії нападом на поселення хори. Згодом вона була завойована, і скіфи обложили Херсонес. Херсонесити звернулися по допомогу до Мітрідата, і восени 113 р. до н. е. до Криму прибув його полководець Діофант. Тут він "відважно здійснив з усім військом переправу на той бік (Херсонеської бухти); коли ж скіфський цар Палак раптом напав на нього з усім полчищем, він, прийнявши бій, примусив скіфів, що вважалися непереможними, до втечі, й таким чином зробив так, що цар Мітрідат Євпатор перший поставив над ними трофей".
Після переможного завершення кампанії 113 р. Діофант спішно виїхав до Боспорського царства і, "здійснивши там за короткий час багато великих діянь, повернувся до наших місць". Найімовірніше, між Скілуром (який на той час помер, і влада перейшла до його сина Палака) та Боспорським царством свого часу було укладено угоду про взаємодопомогу. Щоб позбутися загрози удару з тилу, Діофант, який був добре знайомий боспорському царю і навіть виховувався при його дворі, нейтралізував цю загрозу, змусивши або умовивши Перісада не дотримуватись угоди й не допомагати скіфам.Монети царя Скілура. Мідь.130—110 рр. до н. е.
Повернувшись із Боспору, Діофант очолив херсонеське ополчення ("взявши з собою громадян квітучого віку") та продовжив війну проти скіфів. Скоро він здобув фортеці Хабеї та Неаполь, і "вийшло те, що всі скіфи стали підвладні царю Мітрідату Євпатору". Однак здолати Палака виявилося нелегко.
Наступного 112 р. скіфи, "виявивши уроджену підступність, відложилися", тобто відновили військові дії. Тепер їм допомагали 50 тисяч роксоланських вершників на чолі з царем Тасієм. Але восени Діофант раптово дістався Криму, взяв захоплені скіфами Керкінітиду та Калос-Лімен і блискавичним ударом вщент розгромив Палака і Тасія: "...з піхоти ніхто не врятувався, а з вершників вислизнули лише поодинокі...". Покінчивши з Палаком, Діофант 111 р. до н. е. знову прибув до Пантікапея, щоб приєднати Боспор до держави Мітрідата. Але тут раптово спалахнув путч, який очолив скіф Савмак. Він був, імовірно, ватажком придворного війська, що складалося зі скіфських найманців. Перісада було вбито, а проти Діофанта "вчинено заколот". Однак йому пощастило втекти, і навесні наступного року він на чолі війська знову з'явився в Криму. Війська Діофанта взяли Феодосію та Пантікапей, Савмака було захоплено і відправлено до Понту, а Боспорське царство приєднано нарешті до держави Мітрідата.