Пам'ятки мезоліту на
території Донеччини

Зиміниківська культура

Біля хутора Зимівники на Луганщині у 1979 р. досліджена стоянка, яка дала назву зимівниківській культурі. Своєрідність крем'яним виробам стоянки надавали специфічні наконечники стріл у вигляді грубих високих трапецій. Судячи за нечисленними кістками бізона, мешканці стоянки були степовими мисливцями.
  

Стоянка Сабівка

Зимівниківська стоянка Сабівка розкопана в однойменному селі на терасі річки Лугань під Луганськом. Знайдена велика колекція крем'яних виробів зимівниківської культури, серед яких – виразні серії скребачок та різців на пластинах, а також численні трапеції, що слугували наконечниками мисливських стріл.

Стоянка біля хутора Шевченкове Кременецького району на Луганщині

На мисі річки Борова неподалік від хутора Шевченкове Кременецького району на Луганщині розкопана стоянка, колекція крем'яних виробів якої стала еталонною для раннього етапу донецької археологічної культури. Їй властиві правильні конічні нуклеуси, скребачки та різці-різаки на відщепах, мікролітичні пластинки-вкладні до кістяних наконечників списів, трапеції, вістря яніславицького типу. Останні свідчать про впливи на донецьку культуру яніславицької людності з Полісся.