Пам'ятки Верхнього
палеоліту на території Надніпрянщини

Стоянка Гінці. 15—14 тис. р. до н.е

Гінці. "Рахівна лінійка"
Верхньопалеолітична стоянка Гінці під Лубнами є першою пам'яткою, де були виявлені житлові конструкції з кісток мамонта. Місце заселялося мисливцями на мамонтів кілька разів. Досліджені численні господарчі об'єкти, вогнища, крем'яні і кістяні знаряддя, природні барвники, прикраси та мистецькі вироби.
Вважають, що верхньопалеолітична людина вміла відслідковувати та занотовувати зміни місячного та сонячного календарів. Про це свідчать знахідки так званих "рахівнихПереважна більшість статуеток із верхньопалеолітичних стоянок зображують жінок (1).Винятком є антропоморфна скульптурка з бивня мамонта, знайдена на Межиріцькому поселенні (2) лінійок", знайдених, зокрема, у Гінцях та  Кирилівській стоянці.

Поселення мисливців на мамонтів в долині р. Рось. 15—14 тис. р. до н.е

Верзхньопалеолітичне поселення мисливців на мамонтів знаходилося в долині р. Рось поблизу с.Межирічі Черкаської обл. На глибині близько 3-х метрів були досліджені рештки двох жител з кісток мамонта. Одне з них, округле, площею 42 кв. метри з внутрішнім вогнищем. Вхід до нього був заставлений заборолом з кісток мамонта, неподалік від житла розташовувалися виробничі ділянки та вогнища. Зібрані численні крем'яні знаряддя, кістяні вироби, прикраси з бивня мамонта, кістки, бурштину та мушель, стилізовані фігурки.

Межиріцьке поселення.15—14 тис. р. до н.е

Переважна більшість статуеток із верхньопалеолітичних стоянок зображують жінок. Винятком є антропоморфна скульптурка з бивня мамонта, знайдена на Межиріцькому поселенні, з позначеними гравіюванням очима та ротом.