Пам'ятки Верхнього
палеоліту на території Сіверщини

Житло біля с. Пушкарі Чернігівської обл. 28—22 тис. р. до н.е.

Рештки великого довгого житла підпрямокутної форми з трьома заглибленими вогнищами досліджено біля с. Пушкарі Чернігівської обл. Колекція кам'яних виробів налічує близько 100 тис. предметів Серед кістяних виробів, частину з яких виявлено безпосередньо на підлозі житла, — мотика з ребра великої тварини, овальна підвіска з отвором, так звані стрижні з перехватом (намистяні застібки).

Палеолітичне поселення у м. Новгород-Сіверський. 22–19 тис. р. до н.е.

На правому березі Десни, безпосередньо у м. Новгород-Сіверський досліджено рештки палеолітичного поселення. Не виключається, що давніми жителями були заселені навіси, що утворилися під горизонтом вапняків і кварцитів. Рідкісною є знахідка трьох гігантолітів-нуклеусів — виробів з кременю максимальною довжиною до 45 см і вагою від 4,5 до 8 кг, підготовлених для зняття довгих пластин. На Новгород
Сіверській стоянці знайдено також кілька фрагментів кісток людини, в тому числі фрагмент черепа зі слідами різання (є думка, що була чаша).

Житла біля с. Мізин Чернігівської обл. в басейні р. Десни. 18—15 тис. р. тому

П'ять жител з використанням кісток мамонта були досліджені біля с. Мізин Чернігівської обл. в басейні р. Десни. Овальні або округлі наземні конструкції, довкола яких були облаштовані ями-сховища, вогнища, виробничі ділянки. Численні кам'яні знаряддя — різці, скребки та інше — доповнюються кістяними голками, проколками, руків'ями, вістрями. Знайдено прикраси, в тому числі знамениті браслети з бивневих пластинок з меандровим орнаментом, та схематизовані фігурки, які також щедро орнаментовані.