Пам'ятки Верхнього
палеоліту на території Запоріжжя

Стоянки на обох берегах р. Велика Вись. 28—22 тис. р. до н.е.

Велику групу стоянок епохи верхнього палеоліту відкрито на обох берегах р. Велика Вись на межі Черкаської та Кіровоградської обл. На одній з них — Троянове IV — виявлено культурний шар, насичений кам'яними виробами: нуклеусами, сколами, знаряддями та поодинокими фауністичними знахідками.

Володимирівка.  22—13 тис. р. тому

На правому березі р. Синюха поблизу с. Володимирівка було досліджено сліди восьми культурних шарів. У більшості з них виявлено рештки вогнищ, фауни, крем'яні знаряддя, поодинокі кістяні вироби. Мисливська здобич представлена мамонтом, зубром, конем, північним оленем та інше. У кількох верхніх шарах зустрінуті фрагменти прісноводних мушель, що свідчить про практику збиральництва.

У балці Осокорівка на лівому березі Дніпра під м. Запоріжжя виявлено сліди кількох послідовних заселень. Розкопками були виявлені рештки наземних жител, вогнища, нечисленні кам'яні вироби, прикраси з мушель, кістки з нарізками та гравіюванням. В одному з горизонтів простежено рештки 5-6 жител, розташованих по колу, тут же були знайдені прикраси з бурштину. Для спорудження стін жител використовувалися лоза або очерет, обмазані глиною й пофарбовані.