Інструкція користувача:

Якщо Ви бажаєте долучитися до спільної роботи зі створення Енциклопедії історії України і розмістити на порталі свою тематичну статтю, необхідно виконати декілька простих, але важливих умов щодо її оформлення.

Всі матеріали подаються в цифровому виді на електронну пошту: encyclopedia@litopys.com.ua

Щоб почати роботу зі створення своєї статті, завантажте інструкцію:

Інструкція користувача (doc, 36kb)

Спочатку вкажіть довідкову інформацію стосовно Вашого матеріалу за даною формою:

 1. Заголовок статті. Він повинен бути ясним, чітким, таким, що відображає тему та ідею тексту. Фактично, обраний вами заголовок є посиланням на Вашу статтю.
 2. Змістовий розріз, до якого належить стаття (події, культура, особистості, міста і села, діаспори, об’єкти).
 3. Максимально точні часові рамки, які можна встановити щодо змісту Вашої статті.
 4. У якому розділі, темі, підтемі можна розмістити Вашу статтю (якщо в Енциклопедії їх ще не існує, то вкажіть, як, на Вашу думку, вони мали б називатися, а також куди в структурі Енциклопедії їх варто вбудувати).
 5. Історичний регіон (згідно з класифікацією в Енциклопедії), теперішня область, район, населений пункт (для чіткого визначення території, про яку йдеться у статті).
 6. Для діаспори: країна, регіон, населений пункт.
 7. Дані про автора, які будуть розміщені в Енциклопедії у кінці статті.
 8. Короткий анонс (якщо він доречний) для рубрики «Найближчі значимі дати».

Далі розмістіть текст Вашої статті. Ось декілька вимог та порад щодо його підготовки:

Основну ідею статті бажано розкривати на самому її початку, а важливі висновки - наприкінці. Якщо Ваш матеріал насичений спеціальними термінами, то краще їх розшифрувати, адже читач Енциклопедії не обов’язково є науковцем, тож може не зрозуміти, про що йдеться.

Намагайтеся дотримуватися основних принципів викладу матеріалу, прийнятих на нашому порталі:

 • стаття повинна бути Вашим авторським доробком, навіть якщо це компіляція різних історичних відомостей;
 • стаття не повинна дублювати матеріали, які вже викладені в Енциклопедії. Вона може їх деталізувати та доповнювати;
 • стаття повинна бути об’єктивною, без жодних оціночних суджень;
 • стаття повинна давати читачеві розуміння про використані джерела інформації.

Щоб матеріал було зручно читати, варто розбивати його на короткі абзаци. Якщо текст Вашої публікації занадто великий, то його доцільніше поділити на підрозділи та дати їм назви, або підготувати декілька різних статей у рамках одного розділу. Оптимальний обсяг матеріалу – до 5 сторінок формату А4 друкованого тексту.
Електронний варіант статті рекомендовано надсилати в редакторі Microsoft Office Word шрифтом Times New Roman, розмір 12.

Якщо Ви бажаєте, щоб у тексті статті було розміщене зображення, то після слів, де воно має з’явитися, вкажіть у дужках назву файлу зображення (Князь Володимир.jpg), а саме зображення прикріпіть до електронного листа. Ширина фото, які Ви плануєте розмістити у тексті, повинна бути не менше 200рх, але не більше 500рх. Висота фото суттєвого значення не має. Фото бажано подавати у форматі jpg.

Якщо Ви бажаєте додати файли до дипозитарію (колонка з матеріалами в Енциклопедії праворуч від статті, які доповнюють її зміст), то варто пам’ятати, що:

Відео
Безпосередньо на порталі відеофайли ми не розміщуємо. Тому вказуйте посилання на відео з ресурсу Youtube, попередньо його там розмістивши. Ви маєте написати повну назву відеороботи та інформацію про автора.
Аудіо
Для розміщення на порталі аудіофайлів надсилайте їх, прикріпивши до листа, або викладайте на файлообмінниках і вказуйте посилання. Також потрібна повна назва файлу та інформація про автора. Аудіофайлом може бути, наприклад, запис радіоінтерв’ю або аудіокнига. Бажано використовувати формат MP3.
Фото
Зображення прикріплюйте до листа або ж викладайте на файлообмінниках і вказуйте посилання. Обов’язково напишіть повну назву. І у випадку, коли Ви не є автором зображення, надавайте інформацію про його походження. До типів файлів та їхніх розмірів особливих вимог немає. Але зважайте, щоби вони не були занадто малими або, навпаки, занадто великими.
Текстові файли
Текстові файли (наприклад, реферат чи книгу) необхідно розмістити в інтернеті, а Енциклопедії надати тільки посилання. Якщо з розміщенням є труднощі, то надсилайте файл. Його буде розміщено в мережі, а на портал виставлено відповідне посилання. Потрібна повна назва тексту та інформація про автора.
Формати, що використовуються: doc, txt, pdf.
Посилання на інші інтернет-ресурси
Посилання на інший ресурс має містити адресу саме тієї сторінки, яка стосується теми статті. Також до цього необхідно додати короткий опис, яким чином зміст ресурсу, на який дається посилання, пов’язаний із текстом статті.

За необхідності, надіслані матеріали розглядатиме експертна група профільних фахівців на чолі з:

ПІБ Посада /звання Період
Відейко Михайло Юрійович кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту археології НАН України З давніх часів до Різдва Христового
Абашина Наталія Серафимівна помічник генерального директора Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту археології НАНУ З Різдва Христового до 1240 р.
Черкаc Борис Володимирович кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту історії України НАНУ З 1240 р. до 1569 р.
Горобець Віктор Миколайович провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України, Заслужений діяч науки і техніки України, доктор історичних наук, професор З 1569 р. до 1800 р.
Донік Олександр Миколайович кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, заступник головного наукового редактора «Українського історичного журналу» З 1800 р. до 1917 р.
Кульчицький Станіслав Владиславович доктор історичних наук, професор, заступник директора з наукової роботи Інституту історії України НАНУ З 1917 р. до сьогодення

Якщо у Вашій роботі фахівці виявлять певні історичні протиріччя, то її з внесеними пропозиціями можуть повернути Вам на доопрацювання.

Також, із Вашої згоди, робота може бути винесена у розділ «Спільнота» для широкої громадської дискусії з приводу тез, що викликають суперечність.