Історія Харкова. 1904
- 1905 рр.

1904 РІК


ПОДІЇ

♦  під час перебування у Харкові, імператор Микола ІІ приймав парад військ напередодні їх від’їзду на Далекий Схід.Свій візит до Харкова 4 травня 1904 Микола II попередив зупинкою в селі Малинівка під Чугуєвом , де був табір піхотної дивізії , п'ятий за величиною в Імперії. Вже почалася війна з Японією, війська готувалися до відправки на фронт. Імператор оглянув полк, які були в той час в Харкові - Пензенський і Тамбовський піхотні і 1 -й Оренбурзький козачий , знайшов їх у відмінному стані і напучував в похід. Потім повернувся в поїзд і приїхав до харківського вокзалу , де був зустрінутий депутацією від Харківської губернії. Проїхавши по місту, імператор зазначив зразковий порядок у Харкові , однак затримуватися в місті не став і, не зволікаючи, виїхав до Полтавської губернії .

♦ Створено Товариство трудящих жінок (засновниця і перший голова — Л. Єфімович)


ОБ'ЄКТИ pamjatnik-v.n.karazinu.jpg

♦  1904 року був встановлений пам’ятник російському поету О. С. Пушкіну (1904 рік), скульптор Б. Едуардс.

♦   У 1904 році городяни увічнили пам’ять Василя Назаровича Каразіна на народні кошти, які збиралися майже двадцять років усім світом. Пам’ятник був споруджений на честь 100-річчя з дня заснування Національного університету. Зараз він знаходиться безпосередньо поряд з будівлею вищого навчального закладу, але, до того як опинитися на площі Свободи, змінив чотири прописки, переїжджаючи приблизно кожні 25 років. Проект пам’ятника належить санкт-петербурзькому скульпторові І.І.Андреолетті. Работи з лиття монумента з бронзи були проведені влітку 1904 року, але відкриття пам’ятника затягнулося через революційних подій 1905 — 1907 рр.


1905 РІК


ПОДІЇ

9 грудня 1905 р. відбулося проголошення «Люботинської республіки», яка проіснувала три дні і була розігнана царською владою

♦  Харківське повстання - епізод Першої російської революції , подій грудня 1905 року в Харкові .

   План повстання, наміченого 12 грудня 1905 року,63_085.jpg був розроблений місцевим більшовицьким підпіллям на чолі з Федором Сергєєвим . Дізнавшись про їхні плани , місцева влада вирішила випередити їх , і в 5 годині ранку завод Гельферіх - Саде , з якого повстання і мало розпочатися , був оточений поліцією і військами . Взяти з ходу завод їм не вдалося.
   На допомогу заблокованим на заводі робочим дружинам прийшла колона робітників паровозобудівного заводу і залізниці загальною чисельністю близько трьох тисяч осіб на чолі з більшовиком Матвієм Муранова . Деблокувати завод їм не вдалося, так як урядові війська , відкривши вогонь з артилерії і стрілецької зброї , розсіяли колону . Одночасно робітники залізничних майстерень зробили спробу підняти повстання, проте і вона була успішно подавлена ​.
    Після розгрому основних осередків повстання по Харкову пройшла хвиля арештів активістів РСДРП (б). 25 грудня 1905 вірні уряду війська оточили Тамбовський піхотний полк , який , за наявними даними , збирався підтримати повсталих , і роззброїв його.
За офіційними даними , в результаті боїв у Харкові загинуло 14 і отримали поранення ще 96 осіб.

♦   1905, січень. — Пройшли масові політичні демонстрації та страйки робітників Києва, Харкова, Катеринослава, Житомира, Чернівців та інших міст а також робітничих селищ з протестом проти розстрілу властями 9 січня 1905 р. робітників у Петербурзі.

7 квітня 1905 після січневої революції вийшов царський указ «Про віротерпимість» , який дозволяв громадянам Російської імперії вибирати віросповідання. Відомо, що в Харкові з 1905 р. по 1919 р. кілька сотень жителів переходять з російського православ’я в Римсько- Католицьку Церкву.
У цьому ж 1905 році відбувається повна зміна священиків Харківського католицького приходу: від’їжджає о. Хруцкій, 4 червня в Харкові трагічно в 33 -річному віці загинув о. Вагнер Войцех Йосипович (вчитель Закону Божого), 4 липня з Нарви прибуває о. Чаевскій Гнат Кирилович (новий настоятель), о. Петра Крисяк — переводять до Києва.  20 серпня з Віленської губернії для служіння другим вікарієм в Харків був присланий 26 -річний о. Ежіновскій Вітольд Йосипович. Першим вікарієм служив деякий час 40 -річний о.Іоанна Францевич Станчук, який 20 січня 1905 приїхав із С.- Петербурга до Харкова на 1 рік.

ОСОБИСТОСТІ

16 вересня 1905 року народився Поляков Ілля Михайлович - радянський біолог та історик науки, член-кореспондент АН УРСР (з 1948). 

Закінчив Харківський інститут народної освіти (1926). В 1925 — 1934 — викладач Комуністичного університету в Харкові, в 1932 — 1941 і 1944 — 1948 — зав. кафедрою Харківського університету, в 1941 — 1944 — професор Томського університету, в 1947 — 1956 працював в інституті генетики та селекції АН УРСР (в 1956 — 1963 — заст. директора і зав. лабораторією розвитку і запліднення рослин, в 1963 — 1974 — директор) .

   Основні наукові роботи присвячені експериментальної ботаніки, теоретичним проблемам біології і дарвінізму, історії біології. Виявив ряд закономірностей запліднення квіткових рослин, досліджував цитологічні та фізіологічні причини вибірковості та множинного ефекту запліднення. Обгрунтував уявлення про три фазах запліднення квіткових рослин (прогамная, гамогенез, постгамная). В галузі історії науки займався розробкою проблем еволюційної теорії, класифікації адаптацій, мімікрії, спрямованості еволюції, аналізом праць Ч. Дарвіна, Ж. Б. П. А. Ламарка, І. І. Мечникова, А. Т. Болотова. Автор першого в СРСР підручника «Курс дарвінізму» (1941), кількох курсів «Загальної біології» (1935 — 1936). Один з авторів і редакторів монографії «Історія біології» (кн. 1, 1972, кн. 2, 1975).