Г. П. КОСМІАДІ -
ХУДОЖНИК І ПЕДАГОГ

        Народився Г.П. Косміаді 24 березня 1886 року в м. Нальчик (на Кавказі), в сім'ї, в якій переплелося грецьке і російське коріння. У 1905 році 19-річний хлопець відразу ж після закінчення школи ім. св. Олександра при вчительському інституті в Тіфлісі (Тбілісі) і архітектурній школі в Баку переїжджає до Москви, яка вразила молоду людину красою храмів, монастирів, вулиць і майданів. У Москві Георгій продовжує вчитися, відвідуючи лекції і практичні заняття відомих живописців Сєрова і Хруслова. Здійснює архітектурний нагляд за історичними і духовними пам'ятниками Кремля, робить на його території етюди і зарисовки, вступає в об'єднання архітекторів Москви. 9 років життя в Москві – найяскравіший період в житті Г. Косміаді: робота поєднується з навчанням, знайомство і спілкування з талановитою творчою молоддю формує особистість юнака. У Москві він зустрів своє кохання і вірну супутницю всього життя Фріду-Бригітту Герман – дівчину рідкісної краси і людських якостей.
        У роки Першої світової війни на Волині з'являється Г.Косміади – офіцер 5-ої російської армії, командир 6-го санітарно-технічного загону. Енергійний військовослужбовець  багато зробив для поліпшення нехитрого солдатського побуту. У 1916 році був  нагороджений орденом  Св. Станіслава III ступеня.
       Після розпаду Російської імперії демобілізувався і залишився жити в Рівному – невеликому провінціальному волинському містечку. Через деякий час до нього з Москви приїжджає молода дружина. Вони винаймають квартиру в центрі міста. Поступово налагоджується сімейне життя. З 1918 року Георгій починає  працювати викладачем малювання, креслення, каліграфії у всіх 5 гімназіях міста (українській, російській, польській, єврейській) і інших учбових заклади. Змучений жахами війни, 32-річний чоловік  із захопленістю юнака поринає  в роботу з дітьми, яка поглинає весь його вільний час. Поступово оригінальні уроки Косміаді стають улюбленими серед рівненських дітей, а сам “професор” найпопулярнішою особою в м. Рівне. Адресу вул. Круча 3 знав майже кожен рівнянин.
З 1921 року за умовами Ризького мирного договору Західна Україна і Західна Білорусія  увійшли до складу Польщі. Сім'я Косміаді приймає польське громадянство. Оскільки подружжя виросло в полі етнічному середовищі, то вони швидко вивчили українську і польську мови і легко інтегрувалися в місцеве  соціальне середовище.  Доброзичливі і товариські Георгій і Фріда заводять цікаві знайомства серед рівненської інтелігенції, живуть змістовним та насиченим життям.
У 1923 році в сім'ї народжується дочка Надія, потім син Володимир. Простора квартира Косміаді поступово стає дитячим клубом, адже його учні після уроків йшли до свого вчителя додому, слухали його цікаві розповіді, вірші, спогади про Кавказ, Росію, Москву. Образи які при цьому виникали, дитяча фантазія перетворювала на оригінальні малюнки із слонами, павичами, ведмедями, південними і східними пейзажами.
       Окрім уроків і практичних занять Г. П. Косміаді постійно організовував і проводив виставки дитячих робіт. Батьки з гордістю розглядали малюнки, фігурки виліплені з глини, розписані оригінальним орнаментом звичайні горщики, полички,  серветки і т.д.  Діти вчилися один у одного, удосконалюючи свою майстерність і індивідуальний стиль. А які незабутні вечори організовував і проводив Г.П. Косміаді разом зі своїми учнями! Перший вечір відбувся 27 липня 1918 року. Він був благодійним. Кошти збиралися для  недавно відкритої міської бібліотеки ім. В.Г. Короленко. На вечері організатор під музику читав “Вогники” Короленка і “Похвалу книзі” Бальмонта. Себе він називав членом Московської художньої студії “Сад слова”.
       Перша виставка дитячих робіт відбулася в 1919 році. Експонувалися роботи членів естетичного гуртка Рівненського комерційного училища. Вона користувалася величезним успіхом у рівнян і вже  через рік повторилася, але в більшому об'ємі – в 3 залах виставляються не лише дитячі картини і малюнки, але і 17 робіт Г.П. Косміаді. Назви картин маестро розкривають його  тонку і романтичну душу: “Тиша”, “З минулого. Москва  XV ст...”, “Золотий вечір”, “З Кавказьких спогадів. Казбек.”, “На Трійцю”, “Після дощу.”, “Літній день.”, “Під Москвою.”, “Мотиви замку  князів Любомирських.”, “Палац барона Штейнгеля.” та ін.
       Новаторська педагогічна діяльність Георгія Петровича була відзначена в столиці Польщі в 1922 році на всепольскому з'їзді вчителів малювання. У Варшаві і Кракові  експонуються 2 виставки робіт учнів Рівненського комерційного училища і державної гімназії. Відгуки у пресі про цю  подію були найвищими. Відгукуючись на багаточисельні пропозиції, Г. Косміаді щороку організовує і проводить виставки робіт учнів в Луцьку, Рівному, Кракові, Варшаві і отримує дипломи і медалі Міністерства віросповідання і суспільної освіті, Міністерства промисловості і торгівлі Польщі. У 1928 році вчитель отримує малу срібну медаль і Похвальний лист Центрального аграрного товариства у Варшаві.
      Завдяки активній творчій діяльності Г. Косміаді і його учнів провінційне місто Рівне із “східних околиць” (так називали Західну Україну в Польщі ) у  в 20-30-х роках минулого століття було відоме всій країні.
      У 1928 році Косміаді знову дивує рівнян. Естетичний гурток російської гімназії, який він організував, в залах палацу князів Любомирських (що нині не  існує) ставить п'єсу Пушкіна “Борис Годунов”. Здивуванню і захопленню рівнян не було меж! Прекрасні декорації і костюми, виконані за ескізами Косміаді учнями гімназії, були приголомшливими, гра юних акторів - блискучою, переконливою. Георгій Петрович одночасно грав три ролі: Бориса Годунова, Варлаама і Пімена.
       Довго пам'ятали жителі міста художній вечір 20 травня 1932 року, який проходив у міському театрі “Новий світ”. Його організували учні 2-ї  математичної гімназії. Рівняни вперше почули поезію Гомера, Р. Тагора, побачили грецькі танці.
1936 рік – це рік тріумфу Косміаді як педагога новатора. У Варшавській художній академії організовується велика виставка картин учнів рівненських гімназій. Строге і вимогливе журі  відбирає 67 кращих дитячих робіт на першу Міжнародну виставку дитячого малюнка в  Парижі, яка відбулася в 1937 році..
       17 вересня 1939 року до Західної України приходить радянська влада. Разом  з “визволителями” приходять “чистка і виявлення класово чужих елементів”. Сім'ї емігрантів потрапляють під пильну увагу органів НКВС. Серед багатьох і сім'я Косміаді. У 1940 році вони покидають Волинь і виїжджають до Німеччини, поселяються в Гамбурзі, де проживали родичі дружини. Вже немолодий чоловік(йому виповнилося 54 роки), Косміаді працює художником-оформлювачем сцени в театрі “Талія” і в Державній опері в Гамбурзі.  З 1945 року після виходу на пенсію працює як вільний художник. Картини пише технікою темпера, штапелем, кистю, багато робіт виконаних технікою монотипії.
        Щороку, починаючи з 1940 року, організовує  власні виставки в художніх залах, приватних галереях, музеях, учбових закладах, банках Німеччини (всього 60 експозицій).
Живе Георгій Петрович в колі сім'ї, оточений розумінням і любов'ю рідних, улюбленими картинами (своїми і своїх учнів), які вивіз в 1940 році як саме дороге, що у нього було. Спогади про Кавказ, Москву, Волинь відображаються в картинах, адже це був самий кращий період життя художника.
        Він прожив 81 рік. З них 24 – в Рівному, на Волині, 27 – в Німеччині. Тут він сформувався як особистість, педагог-новатор, художник. Рівнянам запам'ятався доброю, веселою, працелюбною людиною, яка володіє рідкісним даром пробуджувати талант і віру в себе у дітей.
        Про художника Г. Косміаді в післявоєнні роки пам'ятали тільки старожили і краєзнавці, що працювали в архівах, поки в 1992 році в Рівне не приїхала його дочка Надія. За  22 роки  щорічних відвідин рідного міста пані Косміаді передала Рівненському обласному краєзнавчому музею і Народному музею історії Рівненської української гімназії архів батька, його картини, роботи кращих учнів. Починаючи з 1995 року, щороку, в Рівному організовуються і проводяться різні тематичні виставки, які знайомлять рівнян і гостей міста з творчою спадщиною художника.
        У 2006 році до 120-річчя від дня народження Георгія Петровича  Рівненський обласний краєзнавчий музей та Рівненська українська гімназія реалізували спільний проект “Г. Косміаді: мистецтво життєтворчості”, в рамках якого у головній залі облмузею була відкрита виставка картин, малюнків учнів митця, фотографій та документів.
       У 2007-2010 роках з творчістю талановитого художника познайомилися кияни та москвичі. У 2011 році педагогічна та мистецька громадськість Рівного відзначила 125-річчя від Дня народження Г. Косміаді. В Рівненському обласному краєзнавчому музеї була розгорнута виставка “Музика кольору”. Протягом 2011-2013рр. за фінансової підтримки Надії Косміаді виставку змогли побачити мешканці  Шепетівки,  Нетішина  , Меджибожа  (Хмельницька обл.), Дубно , Острога, Млинова,  Березно,  Корця ,  Костополя( Рівненська  обл..), Луцька , Володимир-Волинського ( Волинська  обл..), Кременця , Збаража ( Тернопільська  обл..),  Житомира  та  Вінниці.
      Косміаді  повернувся  у  Рівне!  Його  ім’ям  названа  одна  з вулиць  міста,  дочка  художника  нагороджена  почесним  знаком  і  грамотою  міськради.

Шлапак  Л.В.-ст. науковий  співробітник  Рівненського  обласного  краєзнавчого  музею.